Refine Your Results

Content Curators

Grades

Subjects

Resource Types

Standards

175 resources with the concept cost

1 In 1 Collection
EngageNY

Markup and Markdown Problems

For Teachers 7th Standards
There is a 100 percent chance this resource will help pupils connect percents to financial literacy. Young mathematicians use their knowledge of percents to find markups and markdowns in financial situations in the seventh segment in a...
Lesson Planet

Writing Task 6.NS.3

For Students 5th - 7th Standards
Sara is planning a vacation, but needs some help calculating how much it will cost her. This short exit card provides young mathematicians with the rates for her rental car and hotel, as well as the cost of her plane ticket, which they...
Lesson Planet

Calculating the Cost: Algebraic Planning for a First Car

For Teachers 9th - 12th Standards
New ReviewScholars decide which job to take based on the pay. They then research cars to potentially purchase and determine the total cost of the car. Finally, they calculate how long they would have to work to purchase the car along with how much...
Lesson Planet

Land Development

For Teachers 9th - 12th Standards
Groups work with polynomials to devise functions that will model a selling price for property. The teams determine variables to create expressions to represent the cost required to develop land into a housing addition. Classmates then...
Lesson Planet

Subdivision Design and Quadrilaterals

For Students 9th - 12th Standards
They say real estate is location, it might be more about area. Learners work individually and in groups to design subdivisions by dividing the land up into lots. Scholars design floor plans to fit on the lots along with including a park....
Lesson Planet

2001 AP® Microeconomics Free-Response Questions

For Students 10th - 12th Standards
How does one factor in the social costs of a product? What factors influence price? Learners consider the question and others using authentic College Board materials. Other questions examine profits and competition in the market and the...
Lesson Planet

2000 AP® Microeconomics Free-Response Questions

For Students 10th - 12th Standards
Monopolies may have an advantage in some markets, but what are they? A scaffolded problem set examines the effects monopolies have on a market. Other authentic College Board problems examine labor markets and how a variety of factors...
Lesson Planet

2007 AP® Microeconomics Free-Response Questions Form B

For Students 10th - 12th Standards
In many industries, one company has a monopoly or has government assistance. How does this affect profits and the economy at large? A set of problems from College Board explores this. 
Lesson Planet

2011 AP® Microeconomics Free-Response Questions Form B

For Students 10th - 12th Standards
What could be the link between a college education and reduced crime rates? Learners consider the question using authentic College Board materials. Other practice sets examine the effects of price and competition in various case studies.
3:28
Lesson Planet

Linear Equation Application (Write a Cost Equation) - Example

For Students 8th - 11th Standards
Don't toy with the idea of using the resource. Scholars watch a video in which the narrator writes a linear equation to model the cost of manufacturing toys. The video goes on to show how to use the equation to solve problems.
3:00
Lesson Planet

Slope Application Involving Production Costs (Example)

For Students 8th - 11th Standards
Illuminate the importance of slope with a video that provides an example of a real-world context involving slope and rate of change. Viewers see how to apply the slope formula to determine the increase in cost per solar panel.
Lesson Planet

Athens and Sparta-Imagine the Possibilities

For Students 6th - 8th Standards
Both Athens and Sparta made choices to survive in ancient Greece. Those choices were, in essence, economic ones about how to direct resources. A Venn diagram activity and reading ask class members to examine the connection between...
2:29
Lesson Planet

Write and Evaluate a Variable Expression for Total Cost (ax+b)

For Students 8th - 11th Standards
It's just the cost of the game. Using a two-part example, the presenter writes an expression to determine the amount friends spend to attend a game. The video shows the total amount they spend when given the cost of each ticket.
Lesson Planet

Estimating Profit from a Job

For Teachers 5th - 8th Standards
Profit always seems to get everyone's attention. The same is true during a lesson on estimation. Learners use given information to estimate the cost of supplies for a painting job. They then develop a strategy for estimating the profit...
Lesson Planet

College: Plan Well and Pay Less

For Teachers 11th Standards
They say you gotta pay to play, and post secondary education is no exception! The sixth and final lesson in a series of college and career readiness activities focuses on the cost of attending a variety of institutions and programs....
Lesson Planet

Break-Even Point

For Teachers 9th - 12th
How do companies determine the prices of their products? Marketing maestros discover the concepts of cost and break-even point through discussion, independent practice, and a collaborative assessment. The career and technology-oriented...
Lesson Planet

Valentine’s Day = Roses

For Students 4th - 8th Standards
Roses are red, but did you know that some are lighter while others are darker? Scholars read an infographic to decipher the fraction and percent of rose color and their country of origin. They go on to make comparisons and estimate while...
Lesson Planet

Miguel's Milkshakes

For Students 7th Standards
Moooove over, there's a better deal over there! The fourth segment in a series of eight requires individuals to determine the best unit cost for milk. Scholars calculate the least amount they can spend on a particular quantity of milk....
1 In 1 Collection
EngageNY

Volume and Surface Area II

For Teachers 7th Standards
Determine the cost of projects based on volume or surface area. Pupils work problems to determine the cost of building a brick planter and a stainless steel feeder in the 27th installment of a 28-part series. Participants must take into...
Lesson Planet

Buying Coffee

For Students 6th - 8th Standards
Starbucks or house blend? Pupils analyze the unit rate as the cost per pound of coffee. They use a graph to visualize the unit rate given the cost for a quantity other than one pound.
Lesson Planet

Best Buys

For Students 6th - 8th Standards
Which scenario is the better deal? Class members examine nine scenarios to determine which choice offers a better deal. Pupils decide whether they need to find unit costs or total prices to compare the two options.
1 In 1 Collection
EngageNY

Ratios of Fractions and Their Unit Rates 2

For Teachers 7th Standards
Remodeling projects require more than just a good design — they involve complex fractions, too. To determine whether a tiling project will fit within a given budget pupils calculate the square footage to determine the number of tiles...
Lesson Planet

Pizza Toppings

For Students 9th - 12th Standards
Pupils work with a pizza shop's menu to determine the total number of pizzas possible from their ingredient list, how much the pizzas would cost, and how long it would take to eat all of them. The assessment concludes by having scholars...
4:54
Lesson Planet

Unit Price

For Students 3rd - 7th Standards
Extend an understanding of ratios and proportions to include unit rates. The video lesson compares two prices of different sizes using two methods. The instructor first calculates a unit price for each product and compares the costs. The...