Miguel's Milkshakes

This Miguel's Milkshakes assessment also includes:

Moooove over, there's a better deal over there! The fourth segment in a series of eight requires individuals to determine the best unit cost for milk. Scholars calculate the least amount they can spend on a particular quantity of milk. To test their answers, classmates troubleshoot the calculations using unit rates.

1 Collection 36 Views 12 Downloads
CCSS: Designed
Additional Tags
Instructional Ideas
  • Calculate the price of the individual containers if they are at the same unit cost of the most expensive and least expensive options
  • Bring in several grocery store ads to determine the best place to purchase specific products based on unit price
Classroom Considerations
  • Pupils should be familiar with unit rates
  • This resource is only available on an unencrypted HTTP website. It should be fine for general use, but don’t use it to share any personally identifiable information
Pros
  • The scoring guide provides alternative acceptable responses
  • Includes the distribution of points for each part of the task
Cons
  • None