Refine Your Results

Content Curators

Grades

Subjects

Resource Types

Standards

Now... gain access to over 2 Million curated educational videos and 500,000 educator reviews to free & open educational resources

Get a 10 Day Free Trial

42 resources with the concept cost analysis

Videos (Over 2 Million Educational Videos Available)
Who was Frederick Douglass? Video
3:07
Who was Frederick Douglass?
How to paint a watercolor and ink flower bouquet | Watercolor Flower Painting Video
6:54
How to paint a watercolor and ink flower...
Language and Creativity Video
5:25
Language and Creativity
Other Resource Types (42)
+
15 Items in Unit Module
Lesson Planet: Curated OER

When I Grow Up: Career Lessons and Activities for Grades 6-8

For Teachers 6th - 8th Standards
The When I Grow Up series features 13 math, science, and career exploration lessons and activities for middle schoolers. Pupils choose a profession based on their strengths and interests, then complete a handout that identifies their...
+
22 Items in Unit Module
Lesson Planet: Curated OER

Solar Transportation

For Teachers 10th - 12th Standards
Pupils start a Solar Transportation unit by considering why it is difficult to phase out fossil fuels. Using provided data on the energy densities and efficiencies of different fuels, they calculate the number of miles a vehicle will...
+
9 Items in Assessment Set
Lesson Planet: Curated OER

CORE Math Performance Assessment Modules: Grade 7

For Students 7th Standards
Investigators plot the growth of animals from the fictional planet of Rhomaar over a period of time, then compare them to two other species. Another assessment challenges seventh graders to use their knowledge of positive and negative...
+
Lesson Planet: Curated OER

Money Matters: Why It Pays to Be Financially Responsible

For Teachers 9th - 12th Standards
What does it mean to be financially responsible? Pupils begin to develop the building blocks of strong financial decision making by reviewing how their past purchases are examples of cost comparing, cost-benefit analysis, and budgeting.
+
1 In 1 Collection
Lesson Planet: Curated OER

Evacuate!

For Teachers 6th - 8th Standards
After a hurricane touches down on an area, locals begin the clean-up process. The Cynergy Plant requires cleaning, a blood drive is underway, temporary homes are needed for those that evacuated, and toiletries are rationed. Five lessons...
+
1 In 1 Collection
Lesson Planet: Curated OER

Background Research on Alternative Transportation Vehicles

For Teachers 10th - 12th Standards
There's no alternative to a great research project. The second of five lessons in the Solar Transportation unit has scholars research different types of alternative vehicles. They determine the price, range, battery size, and cost to...
+
1 In 1 Collection
Lesson Planet: Curated OER

Replacing Fossil Fuels?

For Teachers 10th - 12th Standards
Burn through a lesson on fossil fuels. Pupils start a unit by considering why it is difficult to phase out fossil fuels. Using provided data on the energy densities and efficiencies of different fuels, they calculate the number of miles...
+
Lesson Planet: Curated OER

Taxi Cabs

For Teachers 6th - 8th Standards
Determine the cheapest way to the airport. Pupils read a scenario about trying to get 75 people to the airport using two different sizes of taxis. Learners calculate the number of smaller taxis needed given a number of large taxis and...
+
Lesson Planet: Curated OER

Translating and Evaluating Cell Phone Plans

For Teachers 9th - 12th Standards
Translate phone plans to algebraic expressions. Pupils review translating verbal phrases to algebraic expressions by filling out graphic organizers and completing matching activities. Using a fictitious cell phone company, they create...
+
Lesson Planet: Curated OER

Beach House

For Teachers 6th Standards
What's the best way to make a beach house affordable? Given constraints on the number of rooms and the cost of flooring, learners design dream beach houses. They draw floor plans and calculate the areas using different units.
+
Lesson Planet: Curated OER

The Ultimate Kitchen Renovation

For Teachers 9th - 12th Standards
Cook up a nice new kitchen. Future designers apply quadrilaterals to design a new kitchen floor. They create a tessellation and determine the area of the pattern. As an added component and real-world application, they must stick to a...
+
Lesson Planet: Curated OER

Land Development

For Teachers 9th - 12th Standards
Groups work with polynomials to devise functions that will model a selling price for property. The teams determine variables to create expressions to represent the cost required to develop land into a housing addition. Classmates then...
+
5:15
Lesson Planet: Curated OER

Real-Life Math | Data Analyst

For Students 6th - 8th Standards
Data is just waiting for scholars to analyze. By viewing a video of a data analyst explaining his job and the math that surrounds it, scholars begin a lesson on data collection and analysis. Groups develop questions for a poll on teenage...
+
Lesson Planet: Curated OER

College: Plan Well and Pay Less

For Teachers 11th Standards
They say you gotta pay to play, and post secondary education is no exception! The sixth and final lesson in a series of college and career readiness activities focuses on the cost of attending a variety of institutions and programs....
+
1 In 1 Collection
Lesson Planet: Curated OER

Miguel's Milkshakes

For Students 7th Standards
Moooove over, there's a better deal over there! The fourth segment in a series of eight requires individuals to determine the best unit cost for milk. Scholars calculate the least amount they can spend on a particular quantity of milk....
+
Lesson Planet: Curated OER

Best Buys

For Students 6th - 8th Standards
Which scenario is the better deal? Class members examine nine scenarios to determine which choice offers a better deal. Pupils decide whether they need to find unit costs or total prices to compare the two options.
+
4:54
Lesson Planet: Curated OER

Unit Price

For Students 3rd - 7th Standards
Extend an understanding of ratios and proportions to include unit rates. The video lesson compares two prices of different sizes using two methods. The instructor first calculates a unit price for each product and compares the costs. The...
+
Lesson Planet: Curated OER

Picking Apples

For Teachers 8th Standards
Getting the best pick of the apples depends on where to pick. The short assessment presents a situation in which class members must analyze a real-world situation to determine the cost of picking apples. The pricing structures resemble...
+
Lesson Planet: Curated OER

Meal Picking

For Teachers 6th - 12th
Scholars explore systems design and its relation to meal picking by using computer simulations to test systems designs. They learn about the Pick-to-Light System and calculate average picking times.
+
Lesson Planet: Curated OER

Skateboard Assembly - Line Balance

For Teachers 6th - 12th
Utilize the lesson on utilization. The second installment of a nine-part technology/engineering series teaches scholars about the flow of a balanced assembly line and the definition of utilization. Videos, activities, and simulations...
+
Lesson Planet: Curated OER

Cost Comparisons

For Teachers 6th - 8th Standards
Our final proposal for the cost of the bridge requested is ... In the last segment in a series of 10, pairs work together to develop a proposal for a city bridge design. The class completes a cost comparison between concrete and steel to...
+
Lesson Planet: Curated OER

Fences

For Students 7th - 10th Standards
Pupils design a fence for a backyard pool. Scholars develop a fence design based on given constraints, determine the amount of material they need, and calculate the cost of the project. 
+
Lesson Planet: Curated OER

Corn and Oats

For Students 6th - 10th Standards
How much land does a parcel hold? How much fertilizer does it take for a field of corn? Pupils answer these questions and more as they apply ratio reasoning and unit analysis. 
+
Lesson Planet: Curated OER

Framing a House

For Students 6th - 10th Standards
If members of your class wonder where they can use the math they learn in middle school, let them discover the answer. Learners apply geometry concepts of scale and measure to calculate the costs of framing a house addition.