Worksheet
Curated OER

Consumer Price Index

For Students 10th - 12th
In this economics worksheet, students respond to 2 problem solving questions regarding production and the consumer price index.
Worksheet
Curated OER

Word Problem Solutions

For Students 6th - 7th
In this word problem solutions worksheet, students solve and complete 5 different problems that include solving various types of word problems. First, they calculate the total cost and cost per students for the table shown. Then,...
Lesson Plan
Curated OER

Comparison Shopping & Buying Supplies

For Teachers 1st
First graders compare prices to determine the best buy. They earn money, by correctly completing math problems. Earnings are used to purchase items from a store using exact change.
Worksheet
Curated OER

Using Area & Perimeter

For Students 7th - 8th
For this area and perimeter worksheet, learners solve and complete 6 different problems that include a school community yard. First, they use the table to determine the cost for each yard of fence. Then, students determine the perimeter...
Worksheet
Curated OER

A Picture is Worth a Thousand Words

For Students 7th
In this thousands word problems instructional activity, 7th graders solve and complete 6 different word problems that include the thousands place. First, they read each story and draw a picture to determine the solutions to each problem....
Unit Plan
Beyond Benign

Got Gas

For Teachers 9th - 12th Standards
How much gas does it take to drive around town? The class uses a variety of mathematical procedures to take a look at the use of gas for transportation. Class members use a different unit to determine the cost of driving a car as opposed...
Activity
1
1
Teach Engineering

Edible Rovers

For Teachers 6th - 8th Standards
The good thing about building this rover is you get to eat it afterwards. Pairs determine rover parts they want to include in their design based upon their cost and usefulness. The teams design their rovers, build them from edible...
Assessment
Bowland

Taxi Cabs

For Teachers 6th - 8th Standards
Determine the cheapest way to the airport. Pupils read a scenario about trying to get 75 people to the airport using two different sizes of taxis. Learners calculate the number of smaller taxis needed given a number of large taxis and...
Lesson Plan
1
1
Teach Engineering

A New Angle on PV Efficiency

For Teachers 9th - 12th
Let me get an angle on this! Investigate the orientation of a photovoltaic panel and its effect on efficiency. By using a light source, learners collect and plot current output to determine the ultimate orientation. The resource includes...
Activity
Curated OER

Advanced Math Budget Project

For Teachers 11th - 12th Standards
What financial situations and decisions await young learners after they graduate from high school? This project allows class members to glimpse into the types of responsibilities they will have as adults, from considering job...
Performance
Radford University

Let’s Go Floor Shopping!

For Teachers 9th - 12th Standards
Pupils calculate the area of two rooms to re-floor. They research Lowe's and Home Depot to find the cost for different floor coverings. Given different promotions for the stores, individuals determine where to purchase the flooring based...
Activity
1
1
Teach Engineering

Dress for Success

For Teachers 6th - 8th
Dressing for success is not always about looking sharp. Sometimes it is about staying warm and dry. Present your class with an activity that challenges groups of pupils to design a layered material for blizzard conditions. The teams test...
Lesson Plan
1
1
Facing History and Ourselves

The Costs and Benefits of Belonging

For Teachers 6th - 12th
Peer pressure and the desire for acceptance are powerful things. A thought-provoking lesson looks at the positive and negative effects of wanting to belong to a group. Class members examine the roles of the perpetrator, the victim, the...
Worksheet
Curated OER

What is the Price Elasticity of Demand?

For Students 9th - 12th
In this economics worksheet, students read a brief article regarding the price elasticity of demand and determine whether 6 items have prices that are elastic or inelastic and explain the reasons for each answer.
Worksheet
Curated OER

Multiple Solutions

For Students 3rd
In this multiple solutions worksheet, 3rd graders solve and complete 6 different problems that include determining multiple solutions for each. First, they identify the number of items in each and the total cost for the items. Then,...
Lesson Plan
Curated OER

How Much Will That House Cost?

For Teachers 9th - 12th
What is a mortgage and how do you use it to pay for a house? Young financiers determine how much money is actually spent paying a mortgage payment on a home. They use their math skills to calculate monthly payments on a home given a 30...
Lesson Plan
Curated OER

That's Kind of Corny!

For Teachers 4th - 6th
Students apply math skills to determining how much corn seed to plant in 100 acres. They compute the amount of weed killer needed and after totaling how many bushels per acre they harvest, they calculate their profits.
Worksheet
Curated OER

Dollars and Cents Word Problems

For Students 1st - 2nd
Explore money math with these addition and subtraction word problems. Learners solve three scenarios, each of which is illustrated for visual learners. They use knowledge of different types of US currency to determine how much money is...
Lesson Plan
EngageNY

Comparison Shopping—Unit Price and Related Measurement Conversions II

For Teachers 6th Standards
Which rate is greater and by how much? Pupils continue to compare rates to solve problems in the 20th portion of a 29-part series. Rates are presented in a variety of representations either using the same representation or different...
Interactive
Chemistry Collective

Virtual Lab: Gravimetric Determination of Arsenic

For Students 9th - Higher Ed
Arsenic in drinking water is a common problem in third world countries. Young chemists create a procedure to calculate the mass percent of arsenic in the soil. The virtual lab allows individuals to experiment with different methods.
Interactive
Chemistry Collective

Virtual Lab: Determining the Heat of Reaction in Aqueous Solution

For Students 9th - Higher Ed
It's gettin' hot in here! An investigative activity has learners measure the heat of reaction in a virtual setting. After exploring the reaction, they attempt to create a solution at an exact temperature.
Lesson Plan
EngageNY

Markup and Markdown Problems

For Teachers 7th Standards
There is a 100 percent chance this resource will help pupils connect percents to financial literacy. Young mathematicians use their knowledge of percents to find markups and markdowns in financial situations in the seventh segment in a...
Lesson Plan
Curated OER

The Price of Relief

For Teachers 6th - 12th
Students calculate and graph the costs of essential items needed in Kosovar refugee camps on an individual, family, and camp basis. Additionally, students explore how relief organizations and businesses participate in relief efforts.
Activity
Curated OER

Housing Project

For Teachers 11th - 12th
Find everything you need for a two-week home construction simulation project for your high school economics class. They come up with the plans for a custom home including the cost per square foot, interest rate, mortgage term, down...

Other popular searches