Worksheet
Worksheet Web

Learning About Rate

For Students 5th - 7th Standards
After reading a one-page passage on how to understand and solve distance/rate problems, young mathematicians answer six word problems that have them correctly set up the formula in order to solve for the distnace, rate, or time in the...
Worksheet
Concord Consortium

Rule of 72

For Students 9th - 12th Standards
Find an easier way to double it. Using the price of an item and the Consumer Price Index, learners determine how long it will be for the price to double. Scholars calculate the length of time it would take for the price to double using a...
Lesson Plan
California Department of Education

Choosing My Lifestyle

For Teachers 10th Standards
How much does it cost to live the life your dream life? Scholars explore the pitfalls of personal finance through planning, discussion, and research. The first lesson in a five-part series tasks individuals with determining an...
Lesson Plan
Teach Engineering

Penny Perfect Properties (Solid-Liquid Interations)

For Teachers 7th - 12th Standards
I can get more water to stay on a penny than you can! Collaborative pairs determine the volume of liquids that can be contained on the surface of copper pennies and plastic coins. The pairs analyze their results using graphs and go on to...
Activity
Curated OER

Math Games for Skills and Concepts

For Teachers 2nd - 5th
A 27-page packet full of math games and activities builds on algebra, measurement, geometry, fractional, and graphing skills. Young mathematicians participate in math games collaboratively, promoting teamwork and skills practice.
Lesson Plan
EngageNY

Piecewise and Step Functions in Context

For Students 9th - 10th Standards
Looking for an application for step functions? This activity uses real data to examine piecewise step functions. Groups create a list of data from varying scenarios and create a model to use to make recommendations to increase...
Worksheet
Mathematics Assessment Project

Division

For Students 6th - 8th Standards
When you divide two integers you can get a decimal form of a rational number that repeats. How do you interpret that number in real-world situations? Her is an example question: What does 2.6666666666 mean in terms of an amount of...
Assessment
Mathematics Assessment Project

Suzi's Company

For Teachers 6th - 8th Standards
Don't use an average resource ... use this one. As a middle school assessment task, learners first determine mean, median, and mode of salaries given in a frequency table. They then investigate how a change in one value changes the...
Lesson Plan
EngageNY

Ratios of Fractions and Their Unit Rates 2

For Teachers 7th Standards
Remodeling projects require more than just a good design — they involve complex fractions, too. To determine whether a tiling project will fit within a given budget pupils calculate the square footage to determine the number of...
Lesson Plan
Mascil Project

Circular Pave-Stones Backyard

For Teachers 6th - 12th Standards
Pack the lesson into your plans. Young mathematicians learn about packing and optimization with the context of circular paving stones. They use coins to model the paving stones, and then apply knowledge of circles and polygons to...
Assessment
Mathematics Assessment Project

T-Shirt Sale

For Students 7th - 8th Standards
Everyone loves a sale! As pupils investigate a sale on t-shirts, they determine the percent discount and original prices.
Lesson Plan
West Contra Costa Unified School District

Interest and the Number e

For Teachers 10th - 12th Standards
Mary, Mary, quite continuously, how does your money grow? Uses examples to examine the difference between simple interest and compound interest, and to take a look at different rates of compounding. Learners explore what would...
Lesson Plan
Council for Economic Education

Balance of Payments (BOP)

For Teachers 9th - 12th Standards
Have you ever checked your clothes to see how many nations created them? Pupils take a deeper look at international trade and the balance of payments nations have with one another. They use calculations, simulations, and primary sources...
Assessment
Mathematics Assessment Project

Buying Chips and Candy

For Teachers 6th - 8th Standards
As a middle school assessment task, learners first two write equations representing their purchase of chips and candy bars. They then solve the system of equations to find the price of each item.
Lesson Plan
2
2
Federal Reserve Bank

Income Taxes

For Students 9th - 12th Standards
Most adults dread April 15 — tax day! Tax preparation can be intimidating even for adults. Build confidence by leading individuals through the process and then give them a scenario to practice. The exercise uses tax vocabulary to give...
Assessment8:51
Mathed Up!

Pie Charts

For Students 8th - 10th
Representing data is as easy as pie. Class members construct pie charts given a frequency table. Individuals then determine the size of the angles needed for each sector and interpret the size of sectors within the context of frequency....
Lesson Plan
EngageNY

Comparison Shopping—Unit Price and Related Measurement Conversions II

For Teachers 6th Standards
Which rate is greater and by how much? Pupils continue to compare rates to solve problems in the 20th portion of a 29-part series. Rates are presented in a variety of representations either using the same representation or different...
Worksheet
Curated OER

Growth of Florida's Railroads

For Students 5th - 7th
Based on an examination of Florida's railroad system, this multi-step lesson addresses FCAT requirements specific to Florida. After reading a passage, scholars use a map of the state to label railroad systems. They describe the goods...
Assessment
Illustrative Mathematics

Bob's Bagel Shop

For Students 10th - 12th Standards
When Bob starts planning out the average money made per customer, he needs some help. Young mathematicians look at the probability of how many bagels are purchased from one person, and then creates an equation based on the amount...
Worksheet
Yummy Math

Which is the Best Deal on Candy?

For Students 6th - 8th Standards
Buying enough candy for trick-or-treaters without spending a lot of money can be the ultimate Halloween trick. Middle schoolers solve two holiday-themed word problems to determine which brand of candy is the better deal, based on cost...
Lesson Plan
1
1
Beyond Benign

PPM

For Students 6th - 8th Standards
The 15th lesson in the series of 24 helps your classes understand the ppm (part per million) unit of measure. First, scholars experiment with food coloring to determine concentrations before applying their findings to calculate...
Assessment
Mathed Up!

Utility Bills

For Students 5th - 7th Standards
What is the total cost? Provided with seven problems, pupils determine the total cost for utilities. Scholars determine the amount of the utility used and determine the cost based upon the given unit rate. The resource is part of a prep...
Organizer
Arizona Department of Education

Be Independent / Life Management Skills

For Teachers 9th - 12th
Living independently is about more than managing money. Learn how to manage time, balance responsibilities, and calculate overtime and income with a set of activities about life management skills.
Lesson Plan
Curated OER

Using Credit and Spending Money Wisely

For Teachers 1st - 4th
Learners discuss how to spend money wisely. In this consumer math lesson plan, students read the book, Mr. Popper's Penguins and discuss how much it costs to take care of a pet. Learners complete a worksheet to calculate the total cost...

Other popular searches