Curated and Reviewed by
Lesson Planet
Pupils discuss how to spend money wisely. In this consumer math lesson, students read the book, Mr. Popper's Penguins and discuss how much it costs to take care of a pet. Pupils complete a worksheet to calculate the total cost of pet care.
25 Views
78 Downloads