Lesson Plan
Curated OER

Unit Pricing

For Teachers 11th - Higher Ed
Students explore unit pricing to determine the best buy for their money. In this personal finance lesson, students calculate cost per wear examples and create a list of criteria for picking clothes. Students visit a story and use their...
Lesson Plan
Council for Economic Education

One is Silver and the Other's Gold

For Teachers 6th - 12th
Learners investigate the money supply and how it can affect the value of money. They examine how the changing money supply can affect prices.
Lesson Plan
Curated OER

How E-Commerce Influences Consumer Choice

For Teachers 4th - 6th
Class members gather information on different brands of athletic shoes to determine which is the best buy. They identify a toy they would like to buy, and gather comparative information from a store, a catalog, and three websites.
Lesson Plan
Curated OER

Paul Bunyan - A Folktale Full of Math

For Teachers 6th
Sixth graders solve math problems from a folktale story.  In this solving math problems from a folktale story lesson, 6th graders read the Paul Bunyan folktale.  Students determine today's cost of the meals that Paul Bunyan...
Worksheet
Curated OER

Money-Unit Price

For Students 2nd - 3rd
In this unit price activity, students use a given chart of prices to determine prices of various items. A website reference for additional activities is given.
Assessment
Bowland

Fares Not Fair

For Teachers 6th - 8th
What would be a fair fare for a taxi? to answer the questions requires young mathematicians to analyze data on fuel prices and taxi cab fares. They determine and justify a fair fare price.
Assessment
Inside Mathematics

Picking Apples

For Teachers 8th Standards
Getting the best pick of the apples depends on where to pick. The short assessment presents a situation in which class members must analyze a real-world situation to determine the cost of picking apples. The pricing structures resemble...
Lesson Plan
Curated OER

Cost Calculations Lesson Plan

For Teachers 10th - 11th
Students analyze data using graphs and equations. In this algebra lesson, students calculate the cost of lumber, convert price per foot to price per piece, solve equations using addition and subtraction and give exact answer when needed....
Worksheet
Curated OER

Percent of Change, Discounted Price, and Total Price

For Students 7th - 9th
In this percent of change worksheet, students find the percent of increase and the percent of decrease.  They compute sales tax and determine the final price.  Students also figure the discounted price of an...
Lesson Plan
Curated OER

How Much Does it Cost to Light Your School?

For Teachers 6th - 8th
Students explore the cost of electricity used to light their classrooms. They compute the cost of electricity as well as the number of kilowatt hours of electricity used during the school year. Students compute the number of tons of coal...
Assessment
1
1
Balanced Assessment

Postcards from the Falls

For Students 9th - 12th Standards
Pupils use graphs to analyze two pricing schemes for postcards. After determining which is the best deal, individuals determine what is wrong with the other pricing structures and explain their thinking.
Worksheet
Concord Consortium

Rule of 72

For Students 9th - 12th Standards
Find an easier way to double it. Using the price of an item and the Consumer Price Index, learners determine how long it will be for the price to double. Scholars calculate the length of time it would take for the price to double using a...
Performance
Radford University

Translating and Evaluating Cell Phone Plans

For Teachers 9th - 12th Standards
Translate phone plans to algebraic expressions. Pupils review translating verbal phrases to algebraic expressions by filling out graphic organizers and completing matching activities. Using a fictitious cell phone company, they create...
Lesson Plan
Curated OER

Investigation - The Local Bagel Shop

For Teachers 6th
Sixth graders investigate unit pricing to find which cup of coffee is a better buy. They use ratio and proportions to solve problems involving a change of scale in drawings, maps, recipes, etc. Students determine the unit cost of items...
Lesson Plan
Curated OER

The Stock Market: Risks & Rewards

For Teachers 9th - 10th
In order to better understand the US economy, learners read and interpret stock market price reports. They define profits and explain the role of profits in the American economic system for both firms and individual investors. Several...
Lesson Plan
Curated OER

Shopping the Sunday Circular

For Teachers 3rd - 8th
Pupils demonstrate an understanding of price-per-unit mathematics. In this computation lesson, learners accurately figure the unit price of grocery items. They create a chart and record the item, the price, the size and the cost per item.
Lesson Plan
Curated OER

How Much Is A Gallon?

For Teachers 5th - 7th
By engaging in real life examples, learners practice measurement and conversion skills. They review a chart comparing pints, quarts, and gallons. Then, they complete a worksheet involving prices per unit. For example, they calculate how...
Lesson Plan
Curated OER

Worksheet 2: In/Out Table of Returns of Corn Yields

For Teachers 7th - 8th
In this function worksheet, students determine the gross price earned per acre of crops planted. They recognize ratios and proportions as they determine the yield of each crop.
Lesson Plan
Curated OER

Crude Awakenings

For Teachers 6th - 12th
Students first discover the tensions that have recently caused the price of crude oil to skyrocket. They explore the ways in which oil prices are determined, investigating both free market and oligopoly conditions.
Lesson Plan
Curated OER

By The Pound

For Teachers 1st - 5th
Students develop mathematical skills using measurement in the form of weight. They also perform calculations to find cost and strengthen estimation skills while comparing the actual price. The context for the lesson is in the industry of...
Performance
Radford University

I Want to Rock!

For Teachers 9th - 12th
Find the best deal on music. Small groups create playlists of music and determine the cost based on different pricing structures. They determine whether the pricing structure represents a direct or inverse variation relationship by...
Activity
101 Questions

Potatoes

For Students 9th - 12th Standards
Between 2000 and 2017, the cost of potatoes more than doubled in the United States. Pupils use the total cost of two types of potatoes to solve for the number of pounds of each type of potato. Then, they determine if the kitchen scale...
Activity
101 Questions

Coke Jacuzzi System of 3

For Students 9th - 12th Standards
Can you determine the exact volume of a bottle based on the relative volume of other bottles? A series of four videos shows someone pouring fluid into bottles. Scholars must set up a system of equations to determine how much each bottle...
Assessment
1
1
California Education Partners

School Supplies

For Students 5th Standards
Make sure to get enough for everyone. The three-part assessment task requires scholars to calculate with decimals. Learners determine the cost of school supplies and whether the teachers have ordered enough. The assessment is the sixth...