Activity
Illustrative Mathematics

Average Cost

For Teachers 8th - 11th Standards
Here is an activity that presents a good example of a function modeling a relationship between two quantities. John is making DVDs of his friend's favorite shows and needs to know how much to charge his friend to cover the cost of making...
Performance
Radford University

At the Gas Pump

For Teachers 9th - 12th Standards
Given the price of crude oil, gasoline, and diesel for the past several years, pupils plot the data to determine whether a correlation exists. Learners determine a regression line and predict the price of gasoline and diesel in the...
Lesson Plan
PLS 3rd Learning

It Costs How Much!?!?

For Teachers 9th - 12th
Many teens conjure up images of how great their first apartment will be, but they lack a solid understanding of what it will cost to make it look that way. To gain an appreciation for the cost of furnishings, they create a collage of a...
Lesson Plan
Curated OER

House Design and Installation of Products

For Teachers 7th - 8th
Students design a "dream house" and plan to install flooring, tile and other products that are bought by a certain measurement. Problem solving be used in determining how much of each product to use and the total cost of each installed.
Lesson Plan
Curated OER

Economics: Actions of Government

For Teachers 10th - 12th
Students examine the susceptibility of legislators to agricultural lobbyists to support subsidy programs. In small groups, they role-play as members of interest groups that might be affected by inflation.
Assessment
1
1
California Education Partners

Miguel's Milkshakes

For Students 7th Standards
Moooove over, there's a better deal over there! The fourth segment in a series of eight requires individuals to determine the best unit cost for milk. Scholars calculate the least amount they can spend on a particular quantity of...
Lesson Plan
DiscoverE

Product Dissection

For Teachers 6th - 12th
Sometimes, taking things apart is more fun than putting things together. Groups of learners participate in a reverse engineering activity. They dissect a device of their choosing to see how it works—great hands-on learning from the...
Worksheet
Curated OER

Economic Health Indicators: GDP and CPI Worksheet

For Students 11th - 12th
Examine the nation's economic health using this GDP and CPI worksheet, which features helpful graphic depictions of complex concepts. The first 2 pages include 17 short-answer questions intended to guide reading from a text (not...
Lesson Plan
Curated OER

The Price is Right

For Teachers 7th - 12th
Learners, through various activities, explore online databases. Using the internet, students explore the distributors websites. They collect specific information on selected products. An spreadsheet with price comparisons is developed....
Lesson Plan
Curated OER

Economic Reasoning: Why Are We A Nation Of Couch Potatoes?

For Teachers 9th - 10th
Students examine the visual aids of this instructional activity to study the costs and benefits of decisions about diet and exercise. They investigate human choice as it affects behavior and in turns effects economics and consequences.
Worksheet
Curated OER

Conserving Fuel

For Students 7th
In this conserving fuel instructional activity, 7th graders solve and complete 4 different word problems that include measurement and total cost of products. First, the determine the gas station described that has the lowest price of...
Lesson Plan
Curated OER

The True Cost of Coffee

For Teachers 6th - 12th
Learners examine the economic, health, and environmental risks of a one-crop economy in the developing world. They explain how or why it can be challenging for people of one culture to understand the lifestyle of a different society.
Lesson Plan
Federal Reserve Bank

Ten Mile Day

For Teachers 5th - 7th
Get your class working on the railroad with this detailed and interactive lesson. After reading and discussing Ten Mile Day, learners explore division of labor, human capital, and productivity with a hands-on group activity in which they...
Lesson Plan
Curated OER

The Cost of Smoking

For Teachers 9th - 12th
Pupils explain the financial and life expectancy costs of smoking using a computer model to enter and adjust parameters to collect data in the form of a table. They analyze the data collected and determine the true cost of smoking.
Lesson Plan
Curated OER

And You Thought Gasoline Was Expensive!

For Teachers 3rd - 12th
Students carry out a cost analysis. In this comparative math lesson, students compare the cost of equal measures of gasoline to mouthwash, house paint, fruit juice, white-out, and other liquids.
Lesson Plan
Curated OER

Profit of a Company

For Teachers 9th - 12th Standards
Your business executives choose which of three equivalent forms of a quadratic equation is the most useful for finding various pieces of information in this task centered on a company's profits.
Worksheet
Curated OER

Student Handout 6A :Trail of the Tomato Group A: Fast Food Chains /Grocery Stores

For Students 10th - 12th
There is a lot to be learned from a tomato. Kids research the pressures that four major fast food and supermarket chains endure to keep customers coming back. They analyze how this pressure is then transferred to those working in the...
Worksheet
Federal Reserve Bank

What Are the ‘Ingredients’ for Economic Growth?

For Students 9th - 12th Standards
Delve into the concept of economic growth with your class members, including why economic growth is important, what causes it, and how can countries encourage it.
Lesson Plan
Curated OER

Where Does It Come From?

For Teachers 7th
Do you or your learners know where apples or potato chips come from? If not, you will after this instructional activity. To explore careers in agriculture, learners first examine the importance of agriculture to our nation. They view...
Lesson Plan
Curated OER

America's Heartland: Step-By-Step Lesson Guide

For Teachers 7th - 12th
An excellent resource gets kids looking at agricultural production to better understand the careers needed in distributing foods from the farm to the consumer. Book, poster, web, and video links are included for teacher use. There is...
Lesson Plan
Curated OER

Costs of Living

For Teachers 6th - 12th
Students consider the effects of rising oil and natural gas prices on family spending and saving habits. They design a board game intended to help people save.
Lesson Plan
National Research Center for Career and Technical Education

Break-Even Point

For Teachers 9th - 12th
How do companies determine the prices of their products? Marketing maestros discover the concepts of cost and break-even point through discussion, independent practice, and a collaborative assessment. The career and technology-oriented...
Assessment
Carolina K-12

Sample Test: Economics

For Students 9th - 12th Standards
From scarcity and marginal benefits and costs to economic systems and GDP, this 22-question multiple choice test covers some of the most fundamental concepts of economics.
Lesson Plan
Council for Economic Education

A Lesson on the Supply and Demand of Toy Fads

For Teachers 6th - 8th Standards
Let's all Hula Hoop! Scholars research the supply and demand side of toy fads in the United States. They analyze video clips and news articles to complete graphs on how the supply curve slope works in concert with the demand for products...

Other popular searches