ResourcesWeb & Docs
MediaVideo & Audio
CollectionsLessons & Topics
AI Teacher ToolsInstruction & Ideas
newFilter
293 results:
unit rates and ratiosClear All
Curated OER
Horatio's Ratios
View a PBS video entitled Horatio's Drive and explore Horatio's Ratios. Collaborative learners form groups to use Mapquest to determine distances covered. They generate the mathematical averages, ratios, and rates in order to calculate...
Helping with Math
Ratio and Proportion: More Writing Ratio
Three ratio word problems make up this concise assignment. Mathematicians compare blondes to redheads, red and white shirts, and action-adventure and sports video games. The write ratios to answer the questions. Use this as a class warm...
Illustrative Mathematics
Voting for Two, Variation 4
After elections, the total amount of votes is not specified but the ratio of votes is. Your learners' job is to determine the fraction of votes John received above half of all votes. The problem can be solved abstractly or by other...
Curated OER
Ratios Online
Middle schoolers complete ratio and percentage problems in word problem form. They complete 10 multiple choice problems.
Curated OER
Ratio and Proportion: Basic Operations and Applications
Learners explore example problems dealing with ratios and proportions. Afterward, they read story problems and solve them using ratios and proportions. This four-page worksheet contains six multi-step problems.
Curated OER
Rates And Unit Price
In this rates and unit price worksheet, students problem solve and calculate the answers to ten word problems and mathematical equations dealing with ratios, proportion and missing values.
Curated OER
Stock Swaps, Variation 2
If Microsoft wanted to take over Apple, how many shares would they need to break even? This is an ideal task for seventh graders who are studying proportional relationships and applying them to real-world scenarios. Use it as an...
Illustrative Mathematics
Voting for Three, Variation 1
This is an opportunity for young mathematicians to apply reasoning to solve real-world problems with ratios. Even though there are three candidates for class president, students will only consider two at a time, making the first problem...
Balanced Assessment
At the Supermarket
Grocery managers and chefs sure use lots of math. Scholars first use ratios and unit rates to determine a price for a can of corn. Once individuals have the pricing, they determine the amount of ingredients necessary to make brownies...
PHET
Proportion Playground
Ratios are all around you. A fun interactive has scholars investigate ratios and proportions in different situations. These include creating bracelets with different ratios of beads, mixing paint, adjusting the length and width of a...
Curated OER
Word Problems Dealing with Ratio and Proportion
Mindful middle-schoolers read and solve a number of word problems. Learners copy and discuss what they believe their strategies are in solving each problem. They also write their findings and share with the rest of the class.
Math Worksheets Land
Multistep Ratio and Percent Word Problems - Step-by-Step Lesson
What happens when you have a recipe and need to up the measurements? Here is a lesson that explains how to use ratios to convert measurements and percents with worked out problems. Also provided are additional resources and practice...
Curated OER
Algebra 1: Slope as Rate
Students solve problems with slopes. In this algebra lesson, students identify the slope of a line and relate it to the rate of change. They graph their lines on the TI and observe changes in the lines.
Curated OER
Shots, Standings, and Shopping
Rates and ratios can easily be applied to real-world situations. Learners explore a series of websites in order to procure comparable data. They define ratios and rates, view videos, and use the internet to explore how ratios and rates...
Illustrative Mathematics
Molly's Run
A simple lesson with a lot of support behind it. Your learners will find out how long it takes Molly to run a mile by choosing their solution method. The activity can be used as a lesson or as an independent assignment. Preface with...
Curated OER
Ratios, Rates, Percent and Nutrition
Examine food labels to determine percentage of fat and sugar to total calories with middle schoolers. Daily nutritional guidelines are discussed and learners will decide how well their foods fit into a healthy diet. In the provided...
Curated OER
Ratio, Rates and Percentages
In this ratio, rates and percentages worksheet, 8th graders solve 22 various types of problems related to ratios, rates and percentages. They first write ratios in lowest terms and describe each of comparison stated. Students also solve...
101 Questions
Leaky Faucet
A dripping faucet may be enough to drive you crazy, but it also teaches you a little about ratios. Presented with the volume of a sink and the rate the water is dripping, scholars must devise a plant to determine how long it will take...
Curated OER
Ratio and Proportion
In this ratio and proportion worksheet, students read problems and solve proportion problems. They determine the best buy and identify the ratio of different sized polygons. This four-page worksheet contains 7 multi-step problems....
Curated OER
Proportional Reasoning: Ratio Applications
In this ratio applications worksheet, 8th graders solve and complete 24 various types of problems that include proportional reasoning. First, they solve each pair of similar figures for the given variable. Then, students write and solve...
Curated OER
Pre-Algebra
Seventh graders write with a pencil the conversions of teacher given unit rates with 90% accuracy after being led through several similar examples. They are quizzed on unit ratios after completing their homework assignments.
Illustrative Mathematics
Voting for Two, Variation 1
The votes are in and your mathematicians are going to calculate how many votes each candidate received. Three different solution choices are given, depending on which method is taught. Have your learners set up a table, compute parts, or...
Curated OER
Investigation - The Local Bagel Shop
Sixth graders investigate unit pricing to find which cup of coffee is a better buy. They use ratio and proportions to solve problems involving a change of scale in drawings, maps, recipes, etc. Students determine the unit cost of items...
Noyce Foundation
Candy Fractions
While examining fractions and ratios, your leaners get to read about one of their favorite subjects: candy! There are four word problems on this learning exercise. Learners consider situations in which "for every x caramels there are y...