Hi, what do you want to do?
Curated OER
Chemistry Quiz-Reaction Rates
In this reaction rates worksheet, students solve eight multiple choice problems about chemical reactions and their rates. They determine what species would slow reactions, they apply concepts of activation energy to reactions, they...
Curated OER
Experiment on Measuring Reaction Rates
Students investigate the rate of a chemical reaction. In this rate of reactions lesson plan, students use an electronic balance to measure the change in mass of a chemical reaction between hydrochloric acid and calcium carbonate. They...
Curated OER
Unit Conversions-Energy, Power, Flux
In this unit conversion activity, students solve 4 problems given a list of conversion factors for units of energy, power and flux.
Curated OER
What Influences Reaction Rate?
Young scholars study reaction rates, what determines how fast a reaction happens and how the chemical changes occur. For this reactions lesson students complete a lab where they use Alka-Seltzer to observe reaction rate and create...
Curated OER
Recipe: Unit Rate
Students solve problems using ratios and proportions. In this algebra lesson, students identify the unit rate and convert between fractions and decimals. They create graphs from their data.
Curated OER
Pre-Algebra
Seventh graders write with a pencil the conversions of teacher given unit rates with 90% accuracy after being led through several similar examples. They are quizzed on unit ratios after completing their homework assignments.
Illustrative Mathematics
Voting for Two, Variation 1
The votes are in and your mathematicians are going to calculate how many votes each candidate received. Three different solution choices are given, depending on which method is taught. Have your learners set up a table, compute parts, or...
101 Questions
They Cost Peanuts
Save pennies on your peanuts. Scholars first examine a picture of a supermarket display showing salted peanuts sold by the pound and by the bag. They apply the idea of unit rate to determine which is cheaper.
Curated OER
Shopping the Sunday Circular
Pupils demonstrate an understanding of price-per-unit mathematics. In this computation lesson, learners accurately figure the unit price of grocery items. They create a chart and record the item, the price, the size and the cost per item.
Ohio Resource Center
Egyptian Fractions
What is an Egyptian Fraction? Print this sheet as a bell-ringer activity. Budding mathematicians solve three short answer problems. They write three fractions as unit fractions so that the numerator is one and the sum is equal to the...
Curated OER
Investigation - The Local Bagel Shop
Sixth graders investigate unit pricing to find which cup of coffee is a better buy. They use ratio and proportions to solve problems involving a change of scale in drawings, maps, recipes, etc. Students determine the unit cost of items...
West Contra Costa Unified School District
Average Rate of Change
The concept of slope gets an approachable, yet theoretical, treatment in a comprehensive algebra lesson. The use of functional notation and problem-solving techniques keep the material rigorous, but detailed teaching notes and lots of...
EngageNY
Percent Rate of Change
If mathematicians know the secret to compound interest, why aren't more of them rich? Young mathematicians explore compound interest with exponential functions in the twenty-seventh installment of a 35-part module. They calculate future...
Wells Fargo
Hands on Banking
Cha-ching! You just hit the jackpot with this interactive consumer math unit. Supported by a series of online lessons and activities, these lessons engage students in applying their math skills to real-life personal...
Illustrative Mathematics
Voting for Two, Variation 3
After calculating election votes, your learners must determine how many votes the winner, John, got above 50%. This multi-step problem encourages them to think in a deeper way about what the question is asking them to find. Use with...
Curated OER
Integrated Algebra Practice - A.M.1 #2: Rates
In this rates worksheet, high schoolers solve 10 multiple choice problems. Students find the unit price of an item to determine the best buy.
Curated OER
Comparing Unit Fractions
In this unit fractions worksheet, 2nd graders utilize fraction strips to determine if 4 unit fractions being compared should be separated by the signs < or >.
Curated OER
A Day at the Beach
Help learners determine the rate of change for the temperature of sand. They will collect data on the temperature of wet and dry sand over time with a heat lamp overhead. Then make a scatter plot of the data and find a linear model to...
Achieve
Corn and Oats
How much land does a parcel hold? How much fertilizer does it take for a field of corn? Pupils answer these questions and more as they apply ratio reasoning and unit analysis.
Curated OER
Inquiry into Consumer Products
Students recognize different consumer products, found in and around the home, that have reactive or denaturing properties when used together. They explore chemical and physical properties of each product by identifying chemical formulas...
Curated OER
Speed
Fifth and sixth graders practice working in pairs to determine whether they can walk with constant speed. They test themselves, collect their data, draw graphs with their data collected, manipulate the data, and then draw conclusions...
Curated OER
Money: Bucks, Banks, and Business
Put economics and currency exchange rates into a real-world application kids can understand. They'll compare bus fares from various cities around the world. Each child selects three international cities to research. They determine the...
Curated OER
Building the Aggregate Expenditures Model
A good accompaniment to an economics lesson, this presentation explores the aggregate expenditures model, detailing the relationship between consumption and saving using graphs and charts. Additional information includes investments and...
Illustrative Mathematics
Jim and Jesse's Money
Jim and Jesse started their road trip with the same amount of money. Your class must find the amount of money each one had given, the amount of money spent, and the ratio of money at the end. This is a comprehensive problem that...
Other popular searches
- Compute Unit Rates
- Unit Rate Comparing Prices
- Ratio and Unit Rates
- Unit Rate and Ratio
- Unit Rates and Ratios
- Unit Rate Math
- Unit Rate Word Problems
- Finding Unit Rate
- Unit Rate Groceries
- Rates and Unit Rates
- Unit Rates & Proportions
- Math Unit Rates