Activity
Agriculture in the Classroom

Chocolate Taste-Testing: Introduction to Loco for Cocoa

For Teachers 1st - 8th Standards
Is the price of chocolate a good indicator of taste? Your learners will approach this question through experimentation and analysis, and will then delve into the rich history and complexity of cacao and chocolate.
Lesson Plan
Cornell University

Shedding a "Little" Light on Cancer Surgery

For Teachers 10th - 12th Standards
Many types of cancer treatments now depend on nanotechnology—a big "little" discovery. Scholars begin by removing "malignant" tissue from simulated brains, one using fluorescent markers thanks to nanotechnology and one without. This...
Lesson Plan
Curated OER

Production and Costs

For Teachers 9th - 12th
Students discuss the concept of productivity and participate in an activity in which they test their own productivity in making Origami cups. Teams determine how to improve productivity and then discuss factors that influence...
Lesson Plan
Curated OER

Chocolate Taste-Testing: Introduction to Loco for Cocoa

For Teachers 3rd - 5th
Students compare chocolates using their five senses and determine the value of the chocolate. For this chocolate lesson, students sample various types of chocolate. Students study the price per ounce of each bar to complete the...
Worksheet
Curated OER

Conserving Fuel

For Students 7th
In this conserving fuel instructional activity, 7th graders solve and complete 4 different word problems that include measurement and total cost of products. First, the determine the gas station described that has the lowest price of...
Worksheet
Curated OER

Buy a Vowel

For Students 9th - 12th
In this problem solving worksheet, students solve 1 word problem about cost.  Students are given words with a certain cost and must determine how much each vowel costs assuming consonants are free.
Lesson Plan
Curated OER

Springbreak Trip

For Teachers 12th
Twelfth graders plan and calculate the cost of taking a specific Spring Break trip, with a certain budget and given set costs. they determine miles traveled, gas costs, hotel expenses, etc.
Worksheet
Curated OER

Budgeting: Vacation Planning

For Students 7th - 12th
In this vacation planning worksheet, students plan a vacation.  They determine the approximate cost of their vacation.  Students complete an itenrary and  graphic organizer to identify daily costs of the vacation. ...
Lesson Plan
Curated OER

Why Nations Trade

For Teachers 8th - 9th
Learners discuss international trade. For this trade lesson, students read about comparative advantage and the benefits of international trade. Learners perform a skills test to determine their individual specialization areas and write...
Lesson Plan
Curated OER

Mr. Pitonyak's Pyramid Puzzle

For Teachers 9th - 10th
Students determine how much it would cost to build a pyramid using modern materials and ancient methods. They design scale drawings, models and submit final cost bids in an attempt to get the job of building a pyramid.
Lesson Plan
Curated OER

Paul Bunyan - A Folktale Full of Math

For Teachers 6th
Sixth graders solve math problems from a folktale story.  In this solving math problems from a folktale story lesson, 6th graders read the Paul Bunyan folktale.  Students determine today's cost of the meals that Paul Bunyan...
Lesson Plan
Curated OER

Give and Take

For Teachers 7th - 8th
Students analyze a scheduling dilemma. In this opportunity cost and trade-offs lesson, students must schedule the school gym for basketball games, but there are not enough hours for all the games. Groups determine how time will be...
Lesson Plan
Curated OER

Creating Volunteers

For Teachers 3rd - 5th
Students discuss the benefits of volunteering. In this creating volunteers lesson, students consider philanthropic actions and opportunity costs. Students create a song and visual aid about being a volunteer.
Lesson Plan
Curated OER

How E-Commerce Influences Consumer Choice

For Teachers 4th - 6th
Class members gather information on different brands of athletic shoes to determine which is the best buy. They identify a toy they would like to buy, and gather comparative information from a store, a catalog, and three websites.
Worksheet
Curated OER

Gas Problem

For Students 7th - 9th
For this gas problem, students determine the number of gallons needed to buy in order to spend a specified amount.  They compute the mile per gallon.  This one-page worksheet contains 1 word problem.  The answer is listed...
Worksheet
Curated OER

Chapter 4 - Objective 4.1 - Sale Price

For Students 9th - 11th
In this sale price activity, students read story problems and find the sale price of given items. They determine the percent of change and figure discounts. This one-page activity contains four problems.
Worksheet
Curated OER

The Cost of College Education

For Students 9th - 11th
In this Cost of College worksheet, students read over a list of typical expenses, then determine how much it would cost to attend college for nine months.
Assessment
Inside Mathematics

Party

For Teachers 8th Standards
Thirty at the party won't cost any more than twenty-five. The assessment task provides a scenario for the cost of a party where the initial fee covers a given number of guests. The class determines the cost for specific numbers of guests...
Assessment
Bowland

Fares Not Fair

For Teachers 6th - 8th
What would be a fair fare for a taxi? to answer the questions requires young mathematicians to analyze data on fuel prices and taxi cab fares. They determine and justify a fair fare price.
Assessment
Inside Mathematics

Picking Apples

For Teachers 8th Standards
Getting the best pick of the apples depends on where to pick. The short assessment presents a situation in which class members must analyze a real-world situation to determine the cost of picking apples. The pricing structures resemble...
Assessment
1
1
Balanced Assessment

Pizza Toppings

For Students 9th - 12th Standards
Pupils work with a pizza shop's menu to determine the total number of pizzas possible from their ingredient list, how much the pizzas would cost, and how long it would take to eat all of them. The assessment concludes by having scholars...
Assessment
Achieve

Fences

For Students 7th - 10th Standards
Pupils design a fence for a backyard pool. Scholars develop a fence design based on given constraints, determine the amount of material they need, and calculate the cost of the project. 
Lesson Plan
American Psychological Association

Research Ethics

For Students 9th - 12th Standards
Psychologists designing experiments to research human behavior must consider weighty ethical concerns. Class members act as members of an institutional review board and examine proposals to determine whether included provisions...
Lesson Plan
Curated OER

Comparing Costs

For Teachers 8th - 12th
Young scholars compare the costs of two cellular phone plans and determine the best rate. They use a table and a graph of points plotted on a Cartesian plane to display their findings. Students write an equation containing variables that...

Other popular searches