Assessment
Balanced Assessment

County Concerns

For Students 6th - 8th
Apply area concepts to help farmers and settle county disputes. Scholars use a given diagram and information about an insecticide spraying campaign to determine the monetary benefit to farmers. They then decide which of two counties has...
Lesson Plan
Kenan Fellows

Industrial Knowledge of Acids and Bases

For Teachers 9th - 12th Standards
Over a 10-year period, EPA regulations cost businesses less than $30 billion, while businesses saved over $82 billion. Scholars experiment with acids and bases to better understand the pH scale. Then they debate environmental regulation...
Worksheet
Curated OER

Marginal Cost Curve Worksheet

For Students 11th - 12th
In this economics worksheet, students use their problem solving skills to respond to 16 questions about marginal costs and levels of production.
Lesson Plan
Curated OER

How Can Entrepreneurs Control Costs?

For Teachers 9th - 10th
Students calculate fixed and variable costs. For this costs lesson, students read a case study about an entrepreneur and her business costs. Individuals complete the provided worksheets to find costs and make related business decisions....
Lesson Plan
Curated OER

How Can Entrepreneurs Control Costs?

For Teachers 9th - 12th
Learners investigate the fixed and variable costs that entrepreneurs face. They examine how entrepreneurs identify and control their costs in order to make a profit by completing a number of included activities.
Worksheet
Curated OER

Cost analysis

For Students 9th
In this Algebra I worksheet, 9th graders analyze a problem in which basic assumptions must be made about cost and demand for the product or item.  Students use a graph to make predictions and determine the best price at which to...
Lesson Plan
Curated OER

The Journey of a Banana

For Teachers 1st - 8th
To investigate the price of bananas in order to evaluate basic counting and number sense skills, your mathematicians focus upon multiplication and problem solving that incorporates social studies in the form of building awareness about...
Lesson Plan
Curated OER

Smoking: The Real Cost

For Teachers 3rd
Third graders discuss the adverse effects of smoking and predict the financial cost of a smoking habit. They collect data regarding the cost of a pack of cigarettes and average packs smoked a day. They create bar graphs displaying the...
Worksheet
Curated OER

Are You Thirsty?

For Students 6th - 9th
In this measurement worksheet, students read a table of products sold in a vending machine and their metric capacities.  Students solve 6 word problems where they convert milliliters to liters and liters to milliliters. ...
Lesson Plan
Curated OER

Introduction To Economics

For Teachers 9th - 12th
High schoolers examine the fundamental nature of economics - unlimited wants and scarce resources and the need to make choices, the three questions related to the economic problem and its implications for an economy. This lesson come...
Lesson Plan
Kenan Fellows

Ready, Set, Save on Solar Energy Technology!

For Teachers 9th - 12th
Does your class have a bright future in the solar energy industry? Science scholars take an in-depth look at what's new in solar technology. After completing research into the solar industry, participants create and market a product in...
Assessment2:53
Mathed Up!

Best Buys

For Students 6th - 8th Standards
Which scenario is the better deal? Class members examine nine scenarios to determine which choice offers a better deal. Pupils decide whether they need to find unit costs or total prices to compare the two options.
Lesson Plan
Curated OER

Entrepreneurship: Creating Products and Systems That Meet the Needs of Your Clients

For Teachers 6th - 8th
There is no better way to learn about a subject than with a hands on project. Middle schoolers design and create a product that meets the needs of fictitious clients. They view a PowerPoint, consider how the Western marketing style is...
Lesson Plan
Curated OER

Mass Production Using an Assembly Line

For Teachers 5th
Fifth graders examine the industrial revolution. In this industrialization lesson, 5th graders explore the concept of mass production via the assembly line. They then create an assembly line which demonstrates its costs and benefits...
Worksheet
Curated OER

Understanding the Conservation of Energy

For Students 8th - 12th
In this conservation of energy worksheet, students read about the law of conservation of energy and about energy distribution. They answer three critical thinking questions about what the law of conservation of energy means to us for...
Lesson Plan
Curated OER

Sustainable Agriculture: Soils And Food Production

For Teachers 9th
Ninth graders recognize differences in soil quality from one area to another. They describe the importance of organic matter in soil health and suggest ideas that help provide adequate food supplies for the world. The interview a person...
Lesson Plan
Illustrative Mathematics

Price per Pound and Pounds per Dollar

For Teachers 5th - 7th Standards
Help learners understand the concept of unit rate as it is applied to buying beans at a grocery store. The objective is to determine the unit rate in two ways, and then apply each ratio to an additional problem. The attached commentary...
Lesson Plan
Curated OER

Free Enterprise -- Product Cost

For Teachers 9th - 12th
Students are introduced to the concept of free enterprise. In groups, they discuss the price of various food items and decide on which item to produce. They calculate the cost of producing the item and share their results with the class.
Lesson Plan
Curated OER

Fresh Produce North of 60

For Teachers 9th - 12th
Teen-agers discuss how fresh produce is brought into areas that do not have agreeable growing conditions and read an article from Canadian Agriculture at a Glance. They write an essay about projects that may help provide food in these...
Lesson Plan
Curated OER

How Much Does Smoking Really Cost?

For Teachers 5th
Fifth graders discuss their future plans with the counselor and then complete the True/False survey. They read through the tobacco fact sheet and answer questions asked by the counselor. As a group, they calculate the cost per cigarette...
Activity
1
1
Council for Economic Education

Athens and Olive Oil

For Teachers 5th - 8th Standards
Athens had olive oil—and lots of it! However, it needed wheat from the Egyptians. Understanding how societies get what they need through advantage and trade can be complicated. A scripted role-play exercise and in-class production...
Lesson Plan
Curated OER

Economics

For Teachers 3rd
Third graders write about a time they have experienced supply and demand affecting price. For this economics lesson, the students define basic economic words, then the teacher introduces a real-life example of supply and demand affecting...
Lesson Plan
Curated OER

Cost Calculations Lesson Plan

For Teachers 10th - 11th
Learners analyze data using graphs and equations. In this algebra lesson, students calculate the cost of lumber, convert price per foot to price per piece, solve equations using addition and subtraction and give exact answer when needed....
Lesson Plan
Curated OER

Consumer Education

For Teachers Higher Ed
Students, while examining an intense list of vocabulary terms on types of money, change and simple foods, name and state the cost of food items in supermarkets, grocery stores and flea markets with flash cards and newspaper ads.

Other popular searches