Refine Your Results

Content Curators

Grades

Subjects

Resource Types

Standards

Now... gain access to over 2 Million curated educational videos and 500,000 educator reviews to free & open educational resources

Get a 10 Day Free Trial

106 resources with the concept money word problems

Lesson Planet

Subtracting Decimals #3

For Students 4th - 5th Standards
Practice money and measurement math with a thorough worksheet. Two examples at the top of the page remind fourth graders how to solve subtraction problems using decimals. After working through 14 problems, they then solve two word...
Lesson Planet

Real-life Problems, Money, and Weight

For Students 3rd - 5th Standards
Solve five word problems involving money and weight. After studying the example at the top, which demonstrates how to write out the equation in a word problem, fourth graders work on adding large numbers in money and measurement. Here is...
Lesson Planet

Subtracting Decimals #2

For Students 4th - 5th Standards
Subtraction is more fun when there's money involved! Fourth graders subtract amounts of money and units of measurement in sixteen vertical and horizontal problems. The last two problems are word problems, helping your kids practice...
Lesson Planet

Money Word Problems #1

For Students 2nd - 4th Standards
Having money problems? How about 19 more? Scholars begin with 10 money-related word problems, some requiring they understand different coin values. They add and subtract for these, and although there are also opportunities for division...
Lesson Planet

Calculator Word Problems (2)

For Teachers 4th - 5th
A series of word problems relate to money and real world applications. Learners are encouraged to use calculators to solve each of the problems, however they can be solved with out the use of a technological device. Note: All money is in...
Lesson Planet

Dollar And Cents

For Students 1st - 2nd
How much money is needed to buy basic things at the store? Young learners match pictures of coins to items of a certain value. Note: this learning exercise is slightly dated. Items are between one and two dollars, and some problems offer...
Lesson Planet

Cafe Money Problems

For Teachers 1st - 2nd
You can use this resource to concoct any number of real world math problems. Three of the slides contain cafe menus with item prices. Mix and match any of the items to create your own math problems, where learners can add, subtract, or...
Lesson Planet

Buying at the Beach

For Students 2nd - 3rd
Let's go to the beach! Your second and third graders complete five word problems to determine whether or not Miguel, Donna, Sandy, Fernanda or Sam have enough money to buy what their heart desires. 
Lesson Planet

Money Word Problems - myTestBook.com

For Students 2nd - 3rd
Consider printing out this worksheet for your second and third graders! They're starting to learn about monetary value and counting coins. The questions are all formatted as multiple choice questions, so ensure your learners are fully...
Lesson Planet

Identify Coins

For Students 1st - 2nd
Kill two birds with one stone (as they say). Your class can practice problem solving skills, basic addition and subtraction, as well as work on coin values. This learning exercise includes six money related word problems to solve.
Lesson Planet

Toy Store

For Teachers 5th
An engaging lesson plan on utilizing spreadsheets to keep track of budgets awaits your learners. They walk around the class and interview three people to see what their top three favorite toys are, and what their prices are. Next, they...
Lesson Planet

Math Word Problems

For Students 2nd - 3rd
In this problem solving worksheet, students solve six word problems by adding or subtracting money amounts. This is a multiple choice worksheet.
Lesson Planet

Math Word Problems

For Students 4th - 6th
In this problem solving worksheet, students solve six multiple choice word problems that involve finding probability and identifying monetary amounts.
Lesson Planet

What's on Sale?

For Teachers 3rd - 5th
Students explore sale items.  For this money and percent math lesson, students work in groups to locate food ads in the newspaper.  Students identify sales and calculate final prices using percentage discounts.  Students complete a math...
Lesson Planet

Money Problems (Dollars)

For Students 4th - 5th
In this word problems worksheet, students practice solving problems with money. Students complete ten money word problems using addition, subtraction, and multiplication.
Lesson Planet

Money Problems (Dollars) 08

For Students 5th - 6th
In this consumer math worksheet, students analyze a price list for board games. Students solve 10 word problems using this information. Worksheet includes are percents of tax and discounts.
Lesson Planet

Money Problems (Vacations in Thousands of Dollars)

For Students 6th - 7th
In this money worksheet, students analyze a chart with the prices of 3 to 7 day vacations in thousands of dollars. Students solve 10 word problems pertaining to the total cost of vacations purchased. Included are percentage discount...
Lesson Planet

Act it Out

For Students 3rd - 6th
In this money worksheet, students solve 5 word problems where they are given an amount of money in written form and make a list to help organize the information in order to add the coin values. Students make change in 4 of the problems.
Lesson Planet

Divide Money

For Students 4th - 5th
In this dividing money worksheet, students solve 5 word problems in which sums of money are divided by single divisors. Students answer in dollars and cents.
Lesson Planet

What's Missing

For Students 3rd - 4th
For this money worksheet, students solve 4 word problems where they are given an amount of money and must determine how much more money they need to reach a given amount. The coins used are pennies, nickels, and dimes. Pictures of the...
Lesson Planet

Count Coins and Bills

For Students 3rd - 4th
In this money word problems worksheet, students use the data on a sign advertising different marbles and their prices. Students solve 5 story problems about the data.
Lesson Planet

Compare Money Values: Problem Solving 15.2

For Students 2nd - 3rd
In this money worksheet, students solve 4 story problems in which different money values are compared. Students will need to count groups of coins.
Lesson Planet

Make That Call

For Students 5th - 6th
In this problem solving worksheet, students analyze a detailed chart about how much it costs to call 4 different cities at different times. Students then answer 3 questions in which they use the information on the chart to calculate...
Lesson Planet

Word Problems 3

For Students 6th - 7th
In this math instructional activity, students solve word problems pertaining to the cost of operating 4 different cars. Students calculate gasoline use and cost for 5 years to operate each car.