Rates

At this rate, you'll learn about rates in no time. An instructional YouTube video first shows how to determine unit rates. It then provides and solves two examples of real-world problems involving unit rates and pricing.

3 Views 1 Download
CCSS: Adaptable
Instructional Ideas

  • Challenge the class to research prices from a local supermarket and create problems for classmates to solve
Classroom Considerations

  • Note that the video references a previous video on ratios
  • Learners should be familiar with using ratio tables and double number line diagrams
Pros

  • Shows several different methods to solve rate problems
  • Graphics and tables, while hand drawn, are easy to interpret
Cons

  • Does not provide solutions to practice problems
Common Core