Dollar Value and Fast-Food Nutrition

This Dollar Value and Fast-Food Nutrition lesson plan also includes:

Students examine how they can make changes to form healthy eating habits.  In this investigative lesson plan students examine food guidelines and the food pyramid. 

15 Views 27 Downloads
Concepts

Additional Tags

Resource Details

Grade
9th - 12th
Subjects
Health
1 more...
Resource Type
Lesson Plans
Usage Permissions
Fine Print