Hi, what do you want to do?
Curated OER
Residential Power System
Perform data analysis on energy consumption to apply algebraic expressions to the real world. Learners will write and solve equations that answer various questions from residential power use. They will collect data at home and calculate...
Math Worksheets Land
Properties of Operations as Strategies: Step-by-Step Lesson
If you are looking for a visual warm-up on the commutative property, this might be the one. There is just one problem here, and you will need to guide learners through it since the objective isn't clear. They practice the commutative...
Illustrative Mathematics
Chocolate Bar Sales
For this real-world example, algebra learners start to get a sense of how to represent the relationship between two variables in different ways. They start by looking at a partial table of values that define a linear relationship. They...
Curated OER
The Value of Education
Money is always a great motivator. Give the class a set of statistics regarding yearly annual wages with the corresponding level of completed education. Even if they think college is silly, they'll consider it when they realize how much...
Illustrative Mathematics
Stained Glass
A complex question looking for the total cost of a stained glass window by calculating area and circumference of a circle. With detailed components, this activity will challenge your designers to figure out if they have enough money to...
Illustrative Mathematics
Jayden’s Snacks
A quick activity to test the knowledge of your learners on adding and subtracting with decimals. They must calculate how much Jayden spent at the store and how much money he has remaining.
Rochester Institute of Technology
Hazmat Disposal
What a waste! The last installment of a nine-part technology/engineering series teaches learners about medical waste disposal systems. Conducting a simulation allows individuals to understand how monetary considerations constrain waste...
Illustrative Mathematics
Gotham City Taxis
Taxi! Have your travelers figure out how far they can go in a taxi for $10.00. They must account for the mileage rate and tip in their calculation. They can set up a table or make an equation to solve for the exact mileage they can...
Math Doctor
Chapter 2: Integers & the Number Line
Here is an extensive set of teacher's notes to help you teach all about integers. Begin by introducing a number line and how it can be used to visualize positive and negative numbers. Talk about absolute value and the additive inverse...
Curated OER
Converting Fractions to Decimals
These fractions need to be converted to decimals, but no calculator is needed. Scholars examine two examples which explain the process briefly before completing 16 fractions with denominators of either 10 or 100. For the next section...
Curated OER
Taxes and Sales
Collaborative discussions around this retail store problem will be taxing. Calculating discount and tax and the order of the operations are used to motivate an opportunity for learners to make a convincing argument using algebraic...
Curated OER
Logarithmic Functions
Learners explore the characteristics of logarithmic functions and their relationship to exponential functions. Using the subscriber website Explorelearning.com, pupils observe changes in the input variable and its effect on the graph of...
Curated OER
Identity Theft & Consumer Protection
This presentation discusses two very important consumer-related topics: identity theft and financial contracts. The first part of the slide show illuminates ways in which personal information can be stolen and used for fraudulent...
Curated OER
Who Wants to Spend $20,000?
Who wouldn't want $20,000 to spend? But, the question becomes, what do you spend it on? Learners discuss loans, interest, and making adult-like financial decisions. They role-play a scenario that depicts the choices of a girl who took...
Curated OER
Coin Content
Students calculate ancient Greek coin values as compared to their weight, and equivalence in grain. They then determine their worth today. They convert metric to U.S. customary weight systems.
Curated OER
Foreign Stamps
Eighth graders convert the price of US stamps to those of a number of foreign currencies. They use conversion charts to make the changes.
Curated OER
Going Camping
Students explore the concept of budgeting. In this budgeting lesson, students pretend to have $120 to spend on camping gear for a camping trip. Students decide which items are absolutely necessary. Students calculate the total amount...
Curated OER
Math Lesson: Just How Many is a "Million Dead"?
Students are able to convert large numbers into meaningful ratios. They are able to conceptualize 1 million. Students grapple with the concept of a million. They use this activity to convey the idea of millions by converting war death...
Curated OER
The Business of Interest
Students explore the concept of simple and compound interest. In this interest lesson, students discuss how interest works on a loan. Students calculate simple and compound interest on loans of fictitious characters from a video.
Curated OER
Banking And Making Change
Twelfth graders simulate making purchases based on infromation located in supermarket flyers. Working in groups, 12th graders alternately make purchases and calculate change from a given amount. Students role play common bank...
Curated OER
The Twelve Days of Christmas
Students purchase gift items and practice collecting, analyzing, computing, and recording information. In this data lesson plan, students also complete money equivalent activities.
Curated OER
Free Printables: Shopping Malls
For this shopping worksheet, students answer the 7 questions relating to shopping, correct change and total money spent. Teachers can determine whether this worksheet should be in pounds or dollars.
Curated OER
Can I Afford This Apartment?
Students explore the concept of cost of living. In this cost of living lesson, students calculate the cost of living in an apartment along with other living expenses.
Curated OER
Tzedakah: How Can We Help?
Students define what constitutes a nutritious meal, the price of a healthy meal, and understand that some people can't afford healthy meals. In this healthy meals lesson, students estimate and research the cost of a nutritious meal, add...