Hi, what do you want to do?
Granite School District
7th Grade CCSS Math Vocabulary Word List
Address key vocabulary in the seventh grade Common Core Math Standards with this comprehensive list. A series of word cards is also provided that supports each term with images and examples, making this an excellent tool for teaching the...
Houston Area Calculus Teachers
Related Rates
Use a hands-on approach to exploring the concepts of related rates in your AP Calculus class. Individuals explore the effect of the rate of change on a variable related to a variable they control. After analyzing the data they...
Curated OER
Equations from Unit Rates
Your class can become linear equations masters, as they calculate the rate of change of a function. They observe different types of coordinates as they relate to a graph, then use the Ti-navigator to move the line around and draw...
Curated OER
Basic Skills: Unit Rates
In this unit rates worksheet, students determine the unit rate of given data. This three-page worksheet contains 20 problems. Answers are provided on the last page of the worksheet.
Curated OER
Introducing the Concept: Rates
Sixth graders explore rates as a specific type of ratio, using visual examples of unit rates and unit prices to increase comprehension. They also practice solving problems that are modeled by the instructor. The well-scripted lesson is...
Illustrative Mathematics
Currency Exchange
Take your class on a North American adventure with a currency conversion problem. Pupils are asked to change US dollars into Canadian dollars and then to Mexican pesos. The commentary includes two solutions, converting by unit rates and...
101 Questions
Super Bear
Bear with your classes as they explore unit rate and proportions using gummies! Gummy bears come in many different sizes, including a 2,250-gram super bear! The task asks learners to determine how many regular bears and how many mini...
EngageNY
Finding a Rate by Dividing Two Quantities
Develop the right station to solve rate word problems. The 18th lesson plan in a series of 29 starts by interpreting the aspects of rates with two different quantities. Pupils use the interpretation of rates to solve problems, and groups...
Curated OER
Total Cost and Unit Cost
In this unit rate worksheet, students solve 6 problems in which the unit rate in a consumer math story problem is calculated. There are no examples or instructions.
Curated OER
Unit Rates
Students calculate unit rates with fractions and whole numbers. For this algebra lesson, students compare numbers, perform long division, and calculate the rate of different units through conversions. They model some of the problems as...
Curated OER
7.RP Music Companies, Variation 2
Real-world multiple-step proportion problems are sometimes hard to find for your math class. Here is one designed specifically to meet that need. Learners use proportional relationships to determine price per share in the acquisition of...
McGraw Hill
The Units of the English System
Go from feet to inches to yards and back again with this notes and learning exercise combo resource. Several pages of examples regarding unit conversion of the English system are given, followed by different pages of problems. There is a...
EngageNY
Constant Rates Revisited
Find the faster rate. The resource tasks the class to compare proportional relationships represented in different ways. Pupils find the slope of the proportional relationships to determine the constant rates. They then analyze the...
EngageNY
An Experience in Relationships as Measuring Rate
Compare the ratio of genders in classes with a lesson that revisits ratio terminology. After finding the ratio of boys and girls, the class then finds the time it takes to pass out papers and determines the associated rates.
Noyce Foundation
Lawn Mowing
This is how long we mow the lawn together. The assessment requires the class to work with combining ratios and proportional reasoning. Pupils determine the unit rate of mowers and calculate the time required to mow a lawn if they work...
National Security Agency
Partying with Proportions and Percents
Examine ratios and proportions in several real-world scenarios. Children will calculate unit rates, work with proportions and percentages as they plan a party, purchase produce, and take a tally. This lesson plan recommends five...
Illustrative Mathematics
DVD Profits, Variation 1
The idea in the resource is to understand the connections between proportional relationships, lines, and linear equations. To stay within the context of the standard, skip the part of the resource that solves with unit rates. Instead,...
Illustrative Mathematics
Coffee by the Pound
This is a great exercise in graphing proportional quantities to interpret the unit rate as the slope of a graph. It is not easy for learners to understand what a unit rate is. When it is presented as the slope of a linear line graph,...
Illustrative Mathematics
Molly's Run, Assessment Variation
Part of as assessment series, the activity follows the instructional activity Molly's Run to practice ratios and dividing with fractions. Different solution options are given for your learners' preference. The commentary...
101 Questions
Would You like Fries with Your Order?
Ever wonder what you are paying for a single fry at McDonald's? An engaging lesson compares the cost per fry in a small order to a larger order. It's a great application of unit rate that is sure to make your classes hungry for more!
CPO Science
Physics Skill and Practice Worksheets
Stop wasting energy searching for physics resources, this comprehensive collection of worksheets has you covered. Starting with introductions to the scientific method, dimensional analysis, and graphing data, these skills practice...
BW Walch
Creating Linear Equations in One Variable
The example of two travelers meeting somewhere along the road has been a stereotypical joke about algebra as long as algebra has existed. Here in this detailed presentation, this old trope gets a careful and approachable treatment....
University of Missouri
Money Math
Young mathematicians put their skills to the test in the real world during this four-lesson consumer math unit. Whether they are learning how compound interest can make them millionaires, calculating the cost of remodeling...
Curated OER
Use Google Maps to Teach Math
Capture the engagement of young mathematicians with this upper-elementary math lesson on measuring time and distance. Using Google Maps, students first measure and compare the distance and time it takes to travel between different...