Lesson Plan
Illustrative Mathematics

Illustrative Mathematics: 8.ee Peaches and Plums

For Teachers 8th Standards
In this task, 8th graders are shown graphs of two linear functions and are asked to compare the costs per pound of two fruits without knowing their actual prices. To do this, they need to think about slope and unit rates. Aligns with...
Lesson Plan
Illustrative Mathematics

Illustrative Mathematics: 8.ee Dvd Profits, Variation 1

For Teachers 8th
Eighth graders examine the costs of producing DVDs, taking into account the cost of building a factory. They need to look at units costs for DVDs, fixed prices, and building costs. They are asked to compare the costs for producing them...