Hi, what do you want to do?
Curated OER
Trail Mix
Third graders, given the price of different ingredients, make a trail mix of five different items without exceeding their budget of five dollars. They choose between pretzels, M&M's, twizzlers, popcorn, etc,. Each student practices...
Teach Engineering
Messin' with Mixtures
Do you separate your trail mix before eating it? Then you've been separating mixtures your whole life! Scholars model a contaminated soil sample using trail mix and estimate the percentage of each component. They consider how to clean up...
Curated OER
Trail Mix
Fifth graders solve a math word problem using previous knowledge of fractions and basic addition in this short lesson for the 5th grade classroom. The lesson can be used as practice for state and national tests that require problem...
Curated OER
Best lesson in the whole world!
Students study the concept of fraction using mathematical reasoning. In this problem solving fraction activity, students use various methods to explain their reasoning in solving fractions. Students use a number of different prompts to...
Curated OER
Cyberchase
Students participate in math games to learn to count combinations. For this counting combinations lesson, students complete the 'Cyber Chow Combos Organizer' to practice counting combinations. Students then complete a combinations...
Curated OER
George Gorilla and Gallon Gorp
Students study units of measure like cups, pints, quarts and gallons. They work in groups to create their own mixtures of trail mix using the measuring cups. Then they make a gorilla puzzle using a gallon bottle.
Curated OER
Delicious Graphing
Fourth graders sort trail mix by type and use that information to create different types of graphs for comparing.
Curated OER
Measure for Munchies
Fourth graders are introduced to the various types of measurements. Using a recipe, they practice measuring out the correct amount of ingredients while making the food. They also practice using a scale and following the directions on a...
Curated OER
Problem Solving Skill: Reasonable Answers
In this problem solving instructional activity, students read a story problem on the cost of fabric and then answer 4 fill in the blank problems regarding the price of fabric and whether or not it is reasonable.
Curated OER
Multiply with 6, 7, and 8
In this multiplication practice worksheet, students sharpen their problem solving skills as they solve 6 story problems that require them to multiply by 6, 7, and 8.
Curated OER
Units and Measurement
Students discuss the word weight, how much they weigh and the conccept of heavy and light. They hear the story of measurement and the metric system. They work in groups and measure and record items found in the classroom and use a...
Curated OER
Cent Sense
Students identify money values. In this money lesson, students sort and group coins by value and investigate the cost of supplies needed for a snack. Students prepare snacks for a snack sale.
Curated OER
Forest Ecology or Who Lives Here?
Young scholars explore a hardwood forest. In this forest ecology lesson, students examine the diversity and animals and plants as they explore their habitats at Poricy Park Conservatory. Young scholars determine how biodiversity and...
Better Lesson
Better Lesson: Testing Trail Mix
Create a snack for testing week while practicing division and multiplication.