Hi, what do you want to do?
Curated OER
Arithmetic and Square Roots - Week 1
In this basic arithmetic and square root worksheet, students solve basic arithmetic problems such as determining the cost of a meal. They solve equations containing square roots. This three-page worksheet contains eight problems.
Curated OER
Coin Content
Learners calculate ancient Greek coin values as compared to their weight, equivalence in grain, and determine their worth today. They explain how to calculate fractions of a given weight and how to use decimal numbers.
Curated OER
Greenhouse Design
Students work individually, or with partners, to develop a design for a
greenhouse, and calculate space requirements, equipment needed and cost of operation. They construct a scale model of the greenhouse.
Curated OER
Women and World War II
Pupils determine the influence of World War II on women's roles in society. Students research the answers to questions about how women were able to enter jobs that had not been open to them before the war and how this affected society....
Curated OER
Where the Red Fern Grows: A 4th Grade Literary Focus Unit
Fourth graders explore the human and animal connection along with the idea that death is a part of the life cycle. They read "Where the Red Fern Grows." Students examine the feelings and emotions surrounding death and they discover the...
Curated OER
Paws in Jobland: Jobland Shopping Trip
Students gain knowledge of commerce and appreciate the value of money. In this career lesson plan, students role play as storekeepers or shoppers. Students determine where to get the best bargains in their respective roles.
Curated OER
Road Trip!
Students plan a road trip, choosing destinations to visit and determining how much the trip cost. They create a journal that illustrates how they got from one place to another, and includes an expense sheet for each stretch.
Curated OER
From the Store to the Shopper
Students explore the marketing process that companies use, including their advertising campaigns. As a class, they discuss how supermarkets develop new brands, determine how to package their goods, price them, and select the products....
Curated OER
Money Activity
In this money worksheet, students use prices given for pieces of fruit to determine total cost of given items. A reference website for additional resources is given.
Curated OER
Value of Money
Second graders examine a collection of coins to discover their value. In this value of money lesson plan, 2nd graders identify the amount of money represented by each coin. Students use a worksheet to complete story problems involving...
Curated OER
BY THE POUND
The student will estimate the weight and cost of produce and calculate the actual price.Discuss the difference between weight and volume. Have students discuss whether it is more economical to buy produce by the pound, by the piece or...
Curated OER
Identifying Correct Change
High schoolers analyze the importance of recognizing whether or not they have been given correct change. They brainstorm ideas for determining whether or not they have received correct change. Students model and practice dialog to...
Curated OER
The Economics of Valentine's Day
Students develop an understanding of the determinants of supply and demand. They use this understanding to explain changes in how supply and demand affect the price and the quantity exchanged of roses.
Curated OER
Shopping
Students determine how much money they have in hand, find and read the price of a product, determine which product to buy, determine if they have enough money, and count out exact change or determine how much change is due.
Curated OER
Shopping American Style
Learners identify different sizes, clothing types and materials. They determine the correct size of clothing they would wear in the United States. Students brainstorm questions and answers related to clothing and clothes shopping. ...
Curated OER
2002 Memorabilia and Mascots
Students calculate costs and determine change in scenarios where they buy 2002 Olympic Winter Game memorabilia for themselves, family and friends.
Curated OER
Bubble Gum Chemistry
Students explore the concept of graphing data. For this graphing data lesson, students determine the percentage of sugar in bubble gum. Students graph type of gum vs. sugar percentage. Students create a table of their data.
Curated OER
Consumerism - Brand Comparison Lab
The student will have an opportunity for themselves to determine which brand they prefer by comparing national and store brands by their appearance, cost and flavor. They will be looking for the best economical value.
Curated OER
Toy Store Math
In this math learning exercise, students solve the problems using the operation of multiplication to determine the prices for the items bought at the toy store.
Curated OER
Running a Business
Learners discuss spreadsheets and how they work. They then imagine they are owners of a store, determine twenty items that they would sell, and create spreadsheets to record amounts of each item sold in a two-week period. After entering...
Curated OER
African Safari
Students create an Excel spreadsheet that show a budget for a trip to Africa to see wildlife. In small groups, they complete internet research to determine the countries and sites to visit then calculate the costs involved for the trip....
Curated OER
Coin Content
Students calculate ancient Greek coin values as compared to their weight, and equivalence in grain. They then determine their worth today. They convert metric to U.S. customary weight systems.
Curated OER
Trade Gives Us Access to Things We Wouldn't Otherwise Have
Young scholars work together in groups to research an item related to trade. They decide on an item that they use and determine where it comes from. They track the sources and consumers on a map.
Curated OER
Consumer Education, ESOL
Students discuss types of housing, cost, location and terminology used in classified ads. They write a paragraph describing their image of the ideal home then exchange papers and edit each other's work.