Worksheet
Curated OER

Four digit number word problems

For Students 6th - 10th
In this four digit number worksheet, students complete 4 digit number word problems involving money, measurement, and more. Students complete 10 multiple choice questions.
Worksheet
Curated OER

Eggs In the Nest

For Students Pre-K - K
In this counting instructional activity, students cut out a set of eggs. Students analyze the number printed on each of 4 bird nests and paste the correct number of eggs in the nest. All will be under the number 10 on this page.
Worksheet
Curated OER

Word Problems and Bar Models

For Students 3rd - 6th
In this word problems worksheet, students solve word problems using bar models about money, days on a farm, and more. Students complete 6 problems total.
Lesson Plan
Curated OER

"Adding It Up" at James Fort

For Teachers 3rd - 4th
Students discuss jettons and their archaeological importance at Jamestown. They then practice using historic counting sheets and artifacts to understand the calculating methods of the early 17th Century, and identify their similarities...
Worksheet
Curated OER

One Hundred: Draw Pictures or Write

For Students 2nd - 4th
In this math and writing worksheet, students choose to draw pictures or write about the given four topics: 100 dollars, 100 pounds, 100 miles and 100 years.
Worksheet
Curated OER

Morning Math / Homework Math

For Students 2nd - 3rd
In this math worksheet, learners complete ten exercises reviewing basic math skills related to place value, money, time, number sense, and graphing. A Homework Math sheet is also included reviewing the same skills.
Worksheet
Curated OER

Cheap or Expensive?

For Students Higher Ed
In this ESL money worksheet, students will focus on the terms cheap and expensive. Students will analyze 6 pictures and choose the correct answer as to the approximate cost of each.
Worksheet
Curated OER

Use a Picture

For Students 2nd
In this problem solving worksheet, 2nd graders review the use of pictures when solving a word problem. They use pictures to solve 4 problems that involve perimeter, money, and measurement.
Worksheet
Curated OER

Mixed bag math worksheet - 6

For Students 5th - 10th
In this math review worksheet, students solve math problems involving fractions, percents, money, multiplication, addition, and more. Students complete 42 problems.
Worksheet
Curated OER

New York State Math Test Grade 4

For Students 4th
For this New York state math test worksheet, 4th graders complete multiple choice questions on money, multiplication, graphs, and more. Students complete 39 questions.
Lesson Plan
Pennsylvania Department of Education

Making Change

For Teachers Pre-K - 2nd
Students make change from play money they use based on prices mentioned in a book they read. In this making change lesson plan, students use subtraction to find their change amount.
Lesson Plan
Curated OER

Learning with Links

For Teachers K - 1st
Students explore the concept of counting, measuring, and estimating. In this counting, measuring, and estimating lesson, students use plastic links to count sets of links. Students measure their arms and legs using links.
Worksheet
Curated OER

April Showers Bring May Flowers

For Students Pre-K - K
In this counting to 30 worksheet, students connect the dots from one to thirty in a dot to dot puzzle. A rainy day picture with an umbrella will be revealed.
Worksheet
Curated OER

Stars on Clowns' Hats

For Students Pre-K - K
In this circus counting worksheet, students solve 5 problems in which stars are drawn on the front of a clown to match the number shown on each of the clowns' hats. The highest number will be 7.
Worksheet
Curated OER

Count/Noncount Words - Using There Are and There Is

For Students 4th - 5th
In this grammar worksheet, students examine the use of there are and there is. They write 2 sentences using there are and 2 sentences using there is.
Worksheet
Curated OER

Counting Nickels

For Students 1st - 2nd
In this finding the values of nickels worksheet, students count groups of nickels to find their total values. Students solve 6 problems.
Lesson Plan
Curated OER

Ch-Ch-Ching Cafe: Play Restaurant Make Change

For Teachers 4th
Fourth graders make change by participating in a role-play restaurant activity. In this making change lesson, 4th graders use their math skills to compare prices and compute bills in a role play restaurant activity.
Lesson Plan
Curated OER

Gifts from Grandma, Variation 1

For Teachers 3rd Standards
Composed of three word problems, this math activity exposes young mathematicians to relationships present in multiplication and division. The first problem is most useful with a tape diagram in which learners are working with equal-sized...
Worksheet
Curated OER

Organizing and Understanding Data - Independent Practice

For Students 1st
Provide your first graders with an opportunity for independent practice organizing and understanding data. The ten story prompts on this three-page worksheet asks learners to solve problems involving concepts of the total number of...
Lesson Plan
Curated OER

How Much?

For Teachers 4th - 6th
It's time to go back over all that your class has learned about decimals, fractions, and percentages! To do so, individuals solve story problems that involve addition, subtraction, multiplication, and division with decimals, explain how...
Lesson Plan
Curated OER

Count Coins and Bills

For Teachers 1st - 3rd
Students study the names and values of different denominations of paper money, count sets of money that include both coins and bills. They complete a money chart, read and solve word problems.
Worksheet
Curated OER

Five and Ten Cent Coins

For Students 3rd - 5th
For this coins worksheet, students count the total for the five and ten cent coins in each problem. Students complete 3 sets of problems total.
Lesson Plan
Curated OER

Counting by 10s, 5s, and 1s

For Teachers K - 2nd
Learners practice counting by 10s, 5s, and 1s in order to prepare for counting and adding the values of coins.
Organizer
Curated OER

What Can I Buy?

For Students 1st - 2nd
In this counting coins review worksheet, students examine 4 price tags in order to record the number of nickels and dimes needed to buy the item. Students also respond to 1 short answer question.

Other popular searches