Hi, what do you want to do?
Helping with Math
Ratio and Proportion: Writing Ratios (1 of 2)
Here is the first of two printable ratio worksheets. For the first three problems, pupils count the numbers of two different objects and simply write down the ratios. There are then four problems in word form for which they also write...
Curated OER
Recipe: Unit Rate
Students solve problems using ratios and proportions. In this algebra lesson, students identify the unit rate and convert between fractions and decimals. They create graphs from their data.
Curated OER
Currency
Students investigate currency and exchange rates. In the middle school mathematics instructional activity, students use ratio and proportion to convert from one type of currency to another. Students solve problems involving...
Curated OER
Daily Time Ratios
Students track and record how much time they spend on each activity. In this spreadsheet lesson, students apply different functions using Microsoft excel to format cells and calculate the sum of their total time spent each day. They...
Curated OER
Australian food
Use ratio and proportions to adjust recipe size. Middle schoolers investigate Australian food and adjust the recipe size for said foods according to the given situation. They then prepare Australian foods.
Curated OER
Study Buddies - Proportions
Middle-schoolers solve various problems related to proportions. They write ratios in word form and then, replace the words with numbers. Pupils also write an equation in which they will cross-multiply to solve the proportion. This is an...
Curated OER
Ratios, Rates, Percent and Nutrition
Examine food labels to determine percentage of fat and sugar to total calories with middle schoolers. Daily nutritional guidelines are discussed and learners will decide how well their foods fit into a healthy diet. In the provided...
Curated OER
Proportionality Using Labyrinths and Mazes
Conduct research on the Internet about labyrinths and mazes to learn about proportions and ratios. Inquisitive minds design their own maze, one maze is chosen and proportionately enlarged to 20 feet by 30 feet. This is a fun challenge...
Noyce Foundation
Candy Fractions
While examining fractions and ratios, your leaners get to read about one of their favorite subjects: candy! There are four word problems on this worksheet. Learners consider situations in which "for every x caramels there are y...
Los Angeles County Office of Education
Assessment For The California Mathematics Standards Grade 6
Test your scholars' knowledge of a multitude of concepts with an assessment aligned to the California math standards. Using the exam, class members show what they know about the four operations, positive and negative numbers, statistics...
Mathematics Assessment Project
Classifying Proportion and Non-Proportion Situations
Proportions, proportions, everywhere. Class members complete an assessment task solving problems involving proportionality. They then complete an activity classifying given situations as proportional or non-proportional.
EngageNY
Linear Equations in Disguise
In the eighth segment of a 33-part unit, learners look at equations that do not appear to be linear at first glance. The equations are proportions where the numerators and denominators may have more than one term. To round out the...
Illustrative Mathematics
Buying Gas
A quick problem to test your middle schoolers' knowledge of dividing with decimals. Also a good practice of unit rates, they must compute the cost of one gallon of gas when given the total amount for a fill up. Can be used as a preface...
Houghton Mifflin Harcourt
Simple and Compound Interest
Your learners will get lots of practice calculating simple and compound interest by the end of this lesson. Simple explanations and examples lead learners through the concepts and steps of calculating simple and compound interest...
Mathalicious
New-tritional Info
Burning off a Big Mac® doesn't seem like a big feat until you calculate the minutes of exercise necessary to break even. Young mathematicians look at different menu items in relation to different body weights and exercises to calculate...
Curated OER
Comparing Ratios
Young scholars solve problems using ratio and proportion. For this math comparison lesson, students identify methods used to solve and compare ratio and proportion in the real world. They apply criss cross multiplying to solve their...
Curated OER
Solving Problems and Proportions
In this proportion worksheet, students read story problems, identify the ratios, set them equal to each other, and solve the proportion. There are 11 story problems in this two-page worksheet.
Curated OER
“I Can” Common Core! 6th Grade Math
Help your sixth graders reach their Common Core math standards by providing them with a checklist of "I can" statements for each standard. As each concept is covered, kids can check it off, as long as they can do what it states.
Curated OER
Fashion Sense and Dollar Wise
Middle schoolers work in groups to show understanding of the relationship between fractions, decimals, percentages, and the application of ratios and proportions. In this decimals, fractions, and percents lesson plan, students use real...
Lane Community College
Review Sheets: Beginning Algebra
This jumbo worksheet contains everything you need to get through Pre-Algebra. Begin with simple expressions, and end with linear functions and polygons. There are multiple problems for each topic to make sure those skills are set.
Cabrillo College
Elementary Algebra
Hello Algebra! If you're in need of a resource with a books worth of examples and practice problems, this is it. Some topics include linear equations, polynomials and exponents, rational expressions, quadratic equations, and a...
Curated OER
Ratio and Proportions
Students explore the means and extremes of a proportion, the how to make a scale drawing.
EduGAINs
Making Savvy Consumer Choices
It's never too early to learn about grocery budgeting. Middle schoolers delve into the world of consumer math with a lesson that focuses on both healthy choices and real-world math applications. Groups work together to form a grocery...
Mathematics Assessment Project
Sharing Costs Equitably: Traveling to School
Drive or take the school bus? Class members determine the amount each student would have to pay in a carpool situation. They then evaluate the cost in a set of provided examples. I think I'd rather take the school...