Refine Your Results

Content Curators

Grades

Subjects

Resource Types

Standards

16 resources with the keyterm costs

Lesson Planet

Economic Reasoning: Why Are We A Nation Of Couch Potatoes?

For Teachers 9th - 10th
Students examine the visual aids of this lesson plan to study the costs and benefits of decisions about diet and exercise. They investigate human choice as it affects behavior and in turns effects economics and consequences.
Lesson Planet

You Can BANK on This! (Part 2)

For Teachers 3rd - 5th
This is part two in a four-part instructional activity on banking and personal finance. In this instructional activity, learners analyze whether or not they have made a good purchase, then discuss how to make an informed decision about a...
Lesson Planet

Camp Costs

For Students 4th - 7th
In this consumer math activity, students read about a youth group that tracks money spent on a camping trip. Using the graph on the page, they answer the questions on the activity.
Lesson Planet

Cutting Costs With Coupons.

For Teachers 3rd - 8th
Students clip coupons for food items, create a menu using those items, and add up the total savings. They correctly calculate the total amount of money that would be saved if they used the coupons.
Lesson Planet

Cookie Mining

For Teachers 3rd - 8th
Learners simulate coal mining with chocolate chip cookies and toothpicks. They investigate the costs associated with mining coal.
Lesson Planet

Investigating Maximizing Profits

For Teachers 11th - 12th
Students investigate the maximization of profit in business.  In this Economics lesson, students examine revenue and cost to calculate profit and investigate what productions quantity gives the company maximum profit. 
Lesson Planet

Springbreak Trip

For Teachers 12th
Twelfth graders plan and calculate the cost of taking a specific Spring Break trip, with a certain budget and given set costs. they determine miles traveled, gas costs, hotel expenses, etc.
Lesson Planet

Thinking in an Economic Way

For Students 9th - 12th
For this economics worksheet, students respond to 7 short answer questions that challenge them to look at economists as individuals who see people as rational decision makers. As students answer the questions, they should evaluate the...
Lesson Planet

The cost of living

For Teachers 10th
Tenth graders compare and contrast the availability and affordability of products and services such as cellular phones, cars, video games, computers, athletic shoes, foods and beverages.
Lesson Planet

Decimals: checkbook and money

For Students 9th - 12th
In this decimal worksheet, students complete problems having to do with a checkbook, money, the cost of items, and more, with numbers containing decimals. Students complete 3 problems.
Lesson Planet

Using Public Transportation

For Teachers 9th - 10th
Students investigate the types of public transportation in a their area and how much it costs to use that transportation. Also, they determine why having access to public transportation can be so important in maintaining a job. They call...
Lesson Planet

The Euro: What Does it Cost at Home v. Abroad?

For Teachers 9th - 12th
High schoolers review previous lessons on the Euro. In groups, they are given a list of products and it is up to them to determine how much it costs in the home country of the company and in foreign countries. They share their results...
Lesson Planet

How Can You Decide Among Competing Responsibilities?

For Teachers 8th - 10th
Young scholars study the characteristics of competing responsibilities. They read a article in which a person faces competing responsibilities and create a skit. Finally, they discuss how they would deal with the situation.
Lesson Planet

How Much Does it Cost to Light Your School?

For Teachers 6th - 8th
Middle schoolers explore the cost of electricity used to light their classrooms. They compute the cost of electricity as well as the number of kilowatt hours of electricity used during the school year. Students compute the number of tons...
Lesson Planet

Cost Comparison

For Teachers 3rd - 4th
Students take a tour of a produce department in a grocery store. They explore the concepts of money and a budget. They complete problem solving activities and taste different fruits and vegetables.
Lesson Planet

Math Nutrition

For Teachers 5th
Fifth graders use nutritional knowledge to plan balanced meals and use grocery store flyers to calculate costs of the meals. They create word problems using these flyers.