Refine Your Results

Content Curators

Grades

Subjects

Resource Types

Standards

86 resources with the keyterm unit rate

Videos (Over 2 Million Educational Videos Available)
Ancient Egypt | What Everyday Life Was Actually Like Video
9:28
Ancient Egypt | What Everyday Life Was...
Phonics Song 2 (new version) Video
2:54
Phonics Song 2 (new version)
Population Genetics Video
2:45
Population Genetics
Other Resource Types ( 86 )
1 In 1 Collection
Lesson Planet

Writing Task 6.RP.1

For Students 5th - 7th Standards
Sixth graders apply their knowledge of rates to solve a simple word problem on this short formative assessment. Using the weekly earnings of two babysitters who work for the same wage, students are asked to determine the number of hours...
1 In 1 Collection
Lesson Planet

Writing Task 6.RP.2

For Students 5th - 7th Standards
Angela and Esteban are both fast, but who is faster? This exit card provides the time and distance ran by each child, and requires young mathematicians to use ratios to determine which of the two is the faster runner. A perfect resource...
Lesson Planet

Writing Task 6.NS.3

For Students 5th - 7th Standards
Sara is planning a vacation, but needs some help calculating how much it will cost her. This short exit card provides young mathematicians with the rates for her rental car and hotel, as well as the cost of her plane ticket, which they...
1 In 1 Collection
Lesson Planet

Pancake Breakfast

For Teachers 6th - 8th Standards
After showing a picture of a 27-foot diameter pancake (not the absolute largest ever flipped), your math class analyzes the recipe and considers how to modify it for a more reasonably sized crowd. Also, as a class, they compare two...
1 In 1 Collection
Lesson Planet

Party Planning

For Teachers 6th - 8th Standards
Inspire mathematicians to see how ratio concepts can be used to plan a class bash! They determine which candy is the best deal. They alter a recipe to produce enough baked treats. They select the most cost-effective contents for a goodie...
Lesson Planet

How Fast is Usain Bolt?

For Teachers 6th - 8th Standards
Revisit the 2012 Summer Olympics by having seventh graders calculate the unit rate sprinting speed of the 100-meter gold medal winner. 
Lesson Planet

7.RP Music Companies, Variation 2

For Teachers 6th - 8th Standards
Real-world multiple-step proportion problems are sometimes hard to find for your math class. Here is one designed specifically to meet that need. Learners use proportional relationships to determine price per share in the acquisition of...
Lesson Planet

Price per Pound and Pounds per Dollar

For Teachers 5th - 7th Standards
Help learners understand the concept of unit rate as it is applied to buying beans at a grocery store. The objective is to determine the unit rate in two ways, and then apply each ratio to an additional problem. The attached commentary...
Lesson Planet

Hair & Nails: How Fast Do They Grow?

For Teachers 6th - 8th Standards
Find here a complete lesson dealing with the equations and graphs of proportional relationships, as well as what each individual point on such a graph represents. It may appeal to girls in particular, as the data details the growth rates...
2:31
Lesson Planet

Finding Unit Rates

For Students 5th - 7th Standards
Watch this video to see how Sal solves a word problem where he must determine how many newspapers are delivered each hour. This is a great word problem involving unit rate, ratios, and division.
1 In 1 Collection
Lesson Planet

Exit Ticket 6.EE.9

For Students 5th - 6th Standards
Get your pineapples here! Given a table showing the cost of buying different amounts of the fruit, young mathematicians must create an algebraic expression for finding the cost of buying any number of pineapples and provide a written...
Lesson Planet

Exit Ticket 6.RP.1

For Students 5th - 7th Standards
Assess sixth graders' understanding of ratios with this quick exit card assessment. Given the cost for buying two pounds of apples, oranges, and strawberries, young mathematicians must answer a series of three questions involving the...
1 In 1 Collection
Lesson Planet

Popping Corn

For Teachers 6th - 8th Standards
Popcorn is a pop-ular topic! Using proportional relationships, mathematicians compare the output of an oil popper, an air popper, and the microwave. They analyze speed of popping and cost per batch, perfect for working with unit rates....
Lesson Planet

Where Should You Go?

For Teachers 5th - 7th Standards
Use this task as a teaching tool, or include it on a handout for math masters to practice at home. They use an online currency converter and compute monetary exchange values if they were to travel to Mexico, Canada, Spain, Kuwait, or...
Lesson Planet

Stock Swaps, Variation 3

For Teachers 6th - 8th Standards
More on the fictitious takeover of the Apple Corporation by Microsoft. In this scenario, Microsoft has $28.00 per share to spare, so how many do they need to offer to make an even trade? This is an engaging problem to solve when...
Lesson Planet

Stock Swaps, Variation 2

For Teachers 6th - 8th Standards
If Microsoft wanted to take over Apple, how many shares would they need to break even? This is an ideal task for seventh graders who are studying proportional relationships and applying them to real-world scenarios. Use it as an...
Lesson Planet

Drops in a Bucket Task

For Teachers 7th - 9th Standards
There may be one right answer, but there isn't a right way to solve! Your learners are given a problem about the rate of rainfall and can pick their solution through graphing, making a table, or proportions. Based on the amount of water...
Lesson Planet

Study Jams! Rate

For Students 4th - 6th Standards
Zoe is reading books over vacation and wants to know at her current rate, how many will she finish by the end. Building on prior knowledge of fractions and ratios, young mathematicians learn how equivalent rates are used to answer her...
2 In 2 Collections 4:19
Lesson Planet

Convert Measurement Units Using Ratio Tables

For Students 5th - 8th Standards
Converting units are ratios in disguise and can be easy solve. Although this video is the last in a series about different methods to solve ratio problems, it does not have to be used in conjunction with this series. It introduces the...
4:26
Lesson Planet

How Do You Convert a Rate To A Unit Rate?

For Teachers 6th - 8th
What is unit rate? How is a ratio converted to unit rate? Really, it's just about getting the denominator of a ratio to be 1. When the denominator is 1, the ratio is a unit rate. Check out this video as the instructor illustrates a few...
Lesson Planet

Ratio of Boys to Girls

For Teachers 5th - 7th Standards
How many boys are in the class? Here is an introductory exercise describing ratios. The commentary shows different ways learners can approach the problem, using a tape diagram of boys to girls and using a table. The activity includes...
4:25
Lesson Planet

Create Unit Rate Using Diagram

For Students 6th - 7th Standards
Miles per gallon is a common unit rate, but what about gallons per mile? The second unit rate is commonly overlooked, but this video practices finding both unit rates per problem. The example breaks down unit rate into a visual...
Lesson Planet

Currency Exchange

For Teachers 5th - 7th Standards
Take your class on a North American adventure with a currency conversion problem. Pupils are asked to change US dollars into Canadian dollars and then to Mexican pesos. The commentary includes two solutions, converting by unit rates and...
Lesson Planet

Sand Under the Swing Set

For Teachers 7th - 9th Standards
Help the local elementary school fix their playground by calculating the amount of sand needed near the swing set. The problem practices setting up proportions and ratios with three different options for solving. You can chose the option...