Refine Your Results

Content Curators

Grades

Subjects

Resource Types

Standards

Now... gain access to over 2 Million curated educational videos and 500,000 educator reviews to free & open educational resources

Get a 10 Day Free Trial

109 resources with the keyterm consumer math

Videos (Over 2 Million Educational Videos Available)
Thomas Jefferson - Author of The Declaration of Indepence & 3rd U.S. President | Mini Bio | BIO Video
4:18
Thomas Jefferson - Author of The...
How to paint a watercolor and ink flower bouquet | Watercolor Flower Painting Video
6:54
How to paint a watercolor and ink flower...
Prepositional Phrases for Kids | English Grammar Video Video
11:22
Prepositional Phrases for Kids | English...
Other Resource Types ( 109 )
Lesson Planet

Calculating Simple Interest

For Students 6th - 7th
In this math worksheet, students investigate the concept of paying interest on a loan. Students read 10 problems where they look at a picture of something they are going to buy at a certain price and interest rate. Students calculate the...
Lesson Planet

Renting an Apartment-- Math Word Problems

For Students 5th - 6th
In this math activity, students analyze real-world situations involving math. Students read about a woman and her monthly budget for an apartment rental. Students calculate the answers to 6 problems about the rent and solve 10 problems...
Lesson Planet

Extra Credit: It’s No Fairy Tale

For Teachers 9th - 12th
Students discuss their knowledge of payday loans and credit cards. In this Economics instructional activity, students complete a read an article and Q&A activity in groups, and play a vocabulary bingo game and a quiz game on payday...
1 In 1 Collection
Lesson Planet

Karma Tycoon (Video Game): Running a Nonprofit Unit

For Teachers 7th - 12th
Your class learns to launch and operate a nonprofit, procure funding, manage finances, and help others with this superbly designed unit. Includes well-crafted activities, Internet research, worksheets, vocabulary, and a high-interest...
Lesson Planet

The Value of Education

For Teachers 7th - 12th
Money is always a great motivator. Give the class a set of statistics regarding yearly annual wages with the corresponding level of completed education. Even if they think college is silly, they'll consider it when they realize how much...
Lesson Planet

Supermarket Price Check - Enrichment 1.3

For Students 4th - 6th
Use this supermarket price check instructional activity to have learners find three brands of the specified three products and write the brand, quantity and prices. Pupils answer three essay questions about their findings.
Lesson Planet

Calculating Simple Interest

For Students 8th - 12th
Interest can be both a best friend and an enemy...show your learners how it can manifest through this set of 10 word problems. For each, they calculate time, principle, interest, or rate and choose an answer from multiple choice...
Lesson Planet

Dollar And Cents

For Students 1st - 2nd
How much money is needed to buy basic things at the store? Young learners match pictures of coins to items of a certain value. Note: this worksheet is slightly dated. Items are between one and two dollars, and some problems offer silver...
Lesson Planet

I Can Buy Anything I Want: Consumer Debt and Social Responsibility

For Teachers 9th - 12th
A clear, comprehensive overview of consumer debt, credit, interest, international currency, and social responsibility, this 45-minute session falters in the application stage. You'll need to create a way for learners to demonstrate their...
Lesson Planet

Consumer Choices

For Students 6th - 12th
How do we decide what to buy? Empower your economists to spend their money wisely through this introductory consumer choice activity. Learners read a passage on wants and needs, scarcity, and tradeoffs. Next, students personalize the...
Lesson Planet

Restaurant math

For Teachers 6th
Sixth graders use Microsoft Publisher program to create a restaurant menu. Using that menu, other students will use estimation skills to decide on multiple combinations of meals they could make with the money they are given.
Lesson Planet

Operation Spaghetti

For Teachers 3rd - 5th
Find the math in recipes. Young chefs will follow a recipe and investigate the total cost for materials. They measure amounts of food necessary for the recipe and compute the per person cost.
4:26
Lesson Planet

Relating Pennies to Nickels, Dimes, and Quarters

For Teachers 2nd - 4th
Stace-face shows students how different coins relate to each other in the context of a dollar. She uses her handy cheat sheet to help her out. This video may be confusing for some students depending on their math competency level....
Lesson Planet

Skill Twenty-Nine: Use Numbers

For Teachers 9th - Higher Ed
"But when will we ever use this?" is a question that is commonly heard in classrooms, particularly in mathematics. Have your learners anticipate the response to their own question by collectively brainstorming occupations in which using...
Lesson Planet

Buying in Bulk

For Teachers 3rd - 5th
Students investigate buying purchases in bulk. In this buying in bulk lesson, students consider ways to cut costs and reduce waste in landfills by making bulk purchases.
Lesson Planet

Selecting Lower Priced Grocery Items

For Teachers 9th - Higher Ed
As adults, most individuals with special needs must live on a budget. Provide them with money management skills by teaching your class how to make price comparisons while shopping at the grocery store. They work through a series of...
Lesson Planet

Savings Account, Bill Paying, and Money Order Skills

For Teachers 10th - 12th
What do you do after you get a paycheck? Help your mildly disabled learners how to bank wisely with a guided-skills activity. They practice cashing checks, withdrawing money, paying bills, and procuring money orders. The entire learning...
Lesson Planet

Shop till You Drop! Working with Money

For Teachers 3rd - 4th
Paper and coin currency are shown and reviewed, and then used to apply consumer math skills. Learners are given two examples of how they should line up decimal points and place values when adding or subtracting money. They watch as the...
Lesson Planet

Is Your Money Rolling Away?

For Teachers 2nd - 6th
Young scholars demonstrate how to solve word problems. They will watch the video "Math Can Take You Places" and identify three problem solving strategies.
Lesson Planet

Consumer Borrowing and Spending

For Teachers 11th - 12th
Credit can be confusing for teens, some of whom are already using credit cards. Clear up misconceptions with this group research activity which has a solid outline with a lot of room to adjust to your needs and resources. Groups are...
Lesson Planet

Money Vocabulary

For Teachers 4th - 8th
Explore the monetary system by completing worksheets in class. Learners will identify the monetary units of England and collaborate in groups to solve money word problems. They also identify several money-related vocabulary terms before...
Lesson Planet

Toy Store

For Teachers 5th
An engaging lesson on utilizing spreadsheets to keep track of budgets awaits your learners. They walk around the class and interview three people to see what their top three favorite toys are, and what their prices are. Next, they...
Lesson Planet

A Trip to Colonial Virginia

For Teachers 5th - 8th
Students consider prices while planning a trip to Colonial Virginia. In this budgeting lesson, students construct an itinerary of events for a vacation. Students are responsible for working within the approved budget.
Lesson Planet

What's the Best Deal?

For Teachers 3rd - 5th
Students explore number sense by solving consumer math problems. In this pattern identification lesson plan, students analyze a list of numerical and geometric patterns while predicting the future outcome. Students utilize inference...