Lesson Plan
Curated OER

Final Project: Food and Nutrition Class

For Teachers 9th - 12th
Students plan appropriate diets for themselves and others using the USDA Dietary Guidelines. They indicate their average cost of food at home on a thrifty plan and prepare a one-week menu plan including breakfast, lunch, dinner, and a...
Lesson Plan
Curated OER

Fun with Food

For Teachers 8th - 12th
Students explore the Spanish equivalents for everyday food items and determine reasonable prices for those items using the currency of Spanish speaking countries.
Lesson Plan
Beyond Benign

Truckin’ to Your Table

For Teachers 6th - 12th Standards
Food takes a trip to the table. Class members choose a meal from a menu and calculate the total cost of the meal including tax and tip. Using a food origin card, pupils determine how far each of the ingredients of a meal traveled to end...
Lesson Plan
1
1
Curated OER

Nutrition Label Scavenger Hunt

For Teachers Pre-K - 2nd
Students discover how to read nutrition labels. In this nutrition instructional activity, students review important vocabulary words, such as "sodium" and "calories." Students practice reading labels from various containers of food and...
Lesson Plan
Curated OER

The Foods we Eat (Los Alimentos)

For Teachers 6th
Sixth graders sing a song and create flashcards showing their favorite foods.  For this Spanish "What do you like? lesson, 6th graders display Spanish foods using a document camera and graph their favorites.
Lesson Plan
Curated OER

Children's Literature: math calculations

For Teachers 3rd - 5th
Learners read the book Sam I Am and complete math calculations on the prices of ingredients that Sam did not want to eat. In this math calculations lesson plan, students list the items Sam would not eat into a computer program and...
Lesson Plan
Curated OER

A Visit to Price Chopper

For Teachers 3rd - 5th
Young scholars visit the grocery store to purchase items to make trail mix which are connected to Kansas agriculture. They problem solve to determine which products to buy, then create, advertise and sell the trail mix to the student...
Lesson Plan
Curated OER

Tzedakah: How Can We Help?

For Teachers K - 3rd
Learners identify nutritious meals and the prices of a healthy meal. In this nutritious meals lesson, students work in small groups and plan a menu for a nutritious meal. Learners figure the total cost of the meal and collect money to...
Lesson Plan
Curated OER

Out to Lunch

For Teachers 6th
Sixth graders create a menu. In this math lesson plan, 6th graders use mean, median and mode to determine the prices for the typical cost of an appetizer, entree, kid's meal, drinks and dessert. Students write a number sentence to show...
Lesson Plan
Curated OER

Away we Go

For Teachers 5th - 7th
Students work in groups to calculate the costs of a trip to Six Flags amusement park. For this domain and range lesson, students calculate the least and greatest amounts of money needed for tickets, food, souvenirs, and airplane tickets.
Lesson Plan
Curated OER

Budget Mania

For Teachers 7th - 12th
Students examine several examples of budgets to develop a facility with the components of its formation. Income, expenses, and expenditures are considered and itemized for this lesson.
Lesson Plan
Curated OER

Sales Tax

For Teachers 6th - 8th
Young scholars explore the concept of sales tax. In this sales tax lesson, students work in groups to spend $500. Young scholars calculate the discount and sales tax on each item. Students buy between 5 to 10 items.
Lesson Plan
Curated OER

Budget Mania

For Teachers 7th - 12th
Students examine examples of budgets and explore the difficulties of living on a budget. The hands-on activity offers an opportunity to experience a real life application.
Lesson Plan
Curated OER

Running a School Bakery

For Teachers 6th - 9th
Young scholars explore marketing concepts while producing food items to sell.
Lesson Plan
Curated OER

Economics during the Civil War

For Teachers 5th - 6th
Young scholars synthesize the concepts of scarcity, supply, and demand, pertaining to the Civil War time period. In this economics lesson, students gain understanding of economic terms through read-alouds, Venn diagrams, (comparing...
Lesson Plan
Curated OER

Percents: What's the Use?

For Teachers 6th - 8th
Students explore percentages in real world situations. In this percents lesson, students determine the final sales price after discounts. Students interview community members and determine how percentages are used in the real world.
Lesson Plan
Curated OER

What's on Sale?

For Teachers 3rd - 5th
Students explore sale items.  In this money and percent math lesson, students work in groups to locate food ads in the newspaper.  Students identify sales and calculate final prices using percentage discounts.  Students...
Lesson Plan
Curated OER

Forecast Sunny and Warm

For Teachers 3rd - 5th
Students explore the concept of philanthropy. In this service learning lesson, students participate in hands-on activities that replicate building a foundation and providing for future generations.
Lesson Plan
Curated OER

Menus

For Teachers 6th - 7th
Young scholars explore different styles of writing. In this writing activity, students look at menus to get an idea of how many different types of writing there are. Young scholars create their own menus and add border and clip art.
Lesson Plan
Curated OER

Packaging

For Teachers 4th - 8th
In this environmental awareness lesson, young scholars discuss packaging and the importance of using recycled materials in their packaging. Students bring in all sorts of items from home, and brainstorm ways that those items could have...
Lesson Plan
Curated OER

Giving Them the Business

For Teachers 1st - 2nd
Students work in small groups of 4-5 students to form a business, create, market and sell their product, and track their expenses and profits. They experience the roles of the producer, distributor, and consumer of goods.
Lesson Plan
Curated OER

The Snack Bar

For Teachers 6th
Sixth graders complete a purchase order. In this ratios and patterns lesson, 6th graders work in groups to complete a purchase order for a grand opening of the school snack bar. Students use rations to figure out the need and quantity...
Lesson Plan
Curated OER

It's a Wrap!

For Teachers K - 5th
Learners read about the importance of packaging foods and related items properly and reducing waste. In this packaging lesson, students read the background information about packaging and bring a variety of packaging materials to class....
Lesson Plan
Curated OER

Economic Community

For Teachers 4th
Fourth graders assume different jobs of a community and understand the terms goods, services, producer, and consumer. In this community lesson plan, 4th graders answer short answer questions to show their knowledge of the terms.