Refine Your Results

Content Curators

Grades

Subjects

Resource Types

Standards

41 resources with the concept cents

1 In 1 Collection
Lesson Planet

Unit 6 Math Vocabulary Cards (Grade 2)

For Students 2nd Standards
Calendar, decimal point, and hour are just a few terms you'll find in a 19 flash card set. Cards offer either a bold-faced word or a picture representation with labels. 
1 In 1 Collection
Lesson Planet

Unit 5 Math Vocabulary Cards (Grade 1)

For Students 1st Standards
Boost math vocabulary instruction with a set of 16 flashcards. The cards highlight math terms with bold typing, and represent each word using a labeled picture. Topics include measurement-related terms like calendar, cents, digital...
Lesson Planet

Penny Science

For Teachers 2nd - 8th Standards
A penny can be a much more valuable teaching tool that you might think. Whether you are teaching about chemical reactions, surface tension, the behavior of gases, or are just looking for engaging activities for early finishers, this...
Lesson Planet

Equal Value

For Students 1st - 2nd Standards
Which coins add up to these values? Young mathematicians examine five cent values, circling the coins needed to amount to them. Next, they compare money values in four sets of coins. First, learners add up each set to find the total...
Lesson Planet

Adding Money

For Students 1st - 2nd
Show young economists that adding money is just like adding the numbers they are used to. They complete two addition tables, adding monetary values under 50 cents. There are a couple done for them to give guidance, but learners must...
Lesson Planet

Identify Coins

For Students 1st - 2nd
Kill two birds with one stone (as they say). Your class can practice problem solving skills, basic addition and subtraction, as well as work on coin values. This worksheet includes six money related word problems to solve.
Lesson Planet

Adding Coins to Make a Dollar

For Teachers 2nd - 3rd Standards
A centers-based lesson challenges mathematicians to count coins to make one dollar. Rotating through four stations, scholars complete a worksheet, work with real or play money to find several coin combinations, check for understanding...
Lesson Planet

Jeopardy - 3rd Grade Math

For Teachers 3rd
These Jeopardy-style presentations make great teaching and learning, tools. This one focuses on math problems that would be appropriate for third graders. The topics are: money, measurement, addition, subtraction, and fractions. As...
Lesson Planet

Grade 2 Supplement Set A6 – Number and Operations: Money

For Teachers 2nd
Young scholars get familiar with money during this series of engaging math activities. A game has class teams accumulating money and using symbol and number cards to display their total amount correctly on a pocket chart. All the symbol...
Lesson Planet

Pot of Gold Addition

For Students 2nd Standards
In this money math learning exercise, 2nd graders solve each addition problem and write the sum on the pot of gold pictured for each. They add money together to get their total amount for each problem.
Lesson Planet

Working with Money

For Students 2nd - 3rd
How much money do you have? Scholars add up dollars and cents to get totals for 12 visual addition problems. They look at pictures of the currency and write the total numerically (remember that dollar sign). Although the coin images look...
Lesson Planet

A Mass of Pennies

For Teachers 1st - 2nd
Learners estimate and determine the number of cents (pennies) that are needed to equal the mass of a variety of common objects. They develop a process for measuring and explore concepts related to units of measurement.
Lesson Planet

Solving Postage Stamp Riddles

For Students 3rd - 4th
In this postage stamps worksheet, students solve 11 different problems that include solving various postage stamp riddles. First, they cut out the paper stamps on page 2 and count the number of each stamp they use to solve each riddle....
Lesson Planet

Decimal Problems

For Students 5th - 6th
In this decimals worksheet, learners solve 18 different types of problems that include both decimals and non-decimals. First, they subtract the measurement problems given both in metric units and in US units. Then, students subtract the...
Lesson Planet

Sibling Rivalry

For Students 9th - 12th
In this sibling rivalry worksheet, students determine the dollar amounts spent under given conditions.  They identify the variable and write an algebraic equation.  This one-page worksheet contains 1 multi-step problem.  Answers are...
Lesson Planet

Multiplication Problems 2

For Students 2nd - 3rd
In this multiplication problem instructional activity, students solve 5 different word problems that include money. First, they read each problem and determine how much money they have to spend and how much money each item will cost....
Lesson Planet

Choosing Coins

For Teachers 1st
In this mathematics worksheet, 1st graders identify what coins can be used to buy a toy train. Then they count out how much money is given and write that amount in cents. Students also trace or draw the coins to match each price listed.
Lesson Planet

Dollars and Cents Word Problems

For Students 1st - 2nd
Explore money math with these addition and subtraction word problems. Learners solve three scenarios, each of which is illustrated for visual learners. They use knowledge of different types of US currency to determine how much money is...
Lesson Planet

Reversals with Multiplication and Division

For Teachers 4th - 6th
In this mathematics worksheet, young scholars read the table that shows the answer to the cost per kilogram when 3.678 kg of a product costs $14.89 rounded to the nearest cent. They complete the table and round where necessary for each...
Lesson Planet

Multiple Solutions

For Students 3rd
For this multiple solutions worksheet, 3rd graders solve and complete 6 different problems that include determining multiple solutions for each. First, they identify the number of items in each and the total cost for the items. Then,...
Lesson Planet

Comparison of Decimals

For Students 5th - 6th
In this decimals worksheet, students solve and complete 3 sections of problems that include comparing decimals. First, they read each price and write the item purchased for the amount on the line provided. Then, students determine the...
Lesson Planet

Quarter Combos

For Teachers 2nd
Review money with this motivating lesson. Using a simple game, learners practice adding up coins to total $.25. This lesson comes with worksheets that could be used to cement students' knowledge of this topic.
Lesson Planet

Money Matters - Introduction to the Penny

For Teachers Pre-K - K
This nicely-designed PowerPoint is meant to teach young students about the penny, and how much pennies are worth. After a warm-up component, students engage in some guided practice problems where they must represent values by using...
Lesson Planet

Dollars and Cents Word Problems

For Students K - 1st
These are some cheap items! Learners explore cost with this addition word problem which has them examine the price of a baseball and a pencil. They add them together to find the total spent. Because there is an explanation below,...