Refine Your Results

Content Curators

Grades

Subjects

Resource Types

Standards

Now... gain access to over 2 Million curated educational videos and 500,000 educator reviews to free & open educational resources

Get a 10 Day Free Trial

146 reviewed resources

Lesson Planet

Largest Hamburger Ever?

For Students 5th - 7th Standards
If a 150 lb. person can comfortably eat and digest a 1 lb. burger, then how large would the person be who can comfortably eat and digest a 350 lb. burger? For a burger that size, it would take either a large person or a class of really...
Lesson Planet

Triple Crown

For Students 4th - 8th Standards
Bring the excitement of the fastest minute in sports into your classroom with a worksheet about the Triple Crown horse races. Young mathematicians will use information about the races, fun facts about horses, interesting information...
Lesson Planet

iPhone 5

For Students 5th - 8th Standards
In this different twist on using technology in the classroom, the iPhone 5 is the subject of mathematical inspiration. Fifth, sixth, seventh and eigth graders investigate the true cost of owning this phone. They use the colorful and...
5:16
Lesson Planet

How Do You Use Unit Rates to Compare Rates?

For Teachers 6th - 9th Standards
Cupcakes, cupcakes, cupcakes! Where shall we buy some cupcakes? There are two stores selling cupcakes and we would like to know which one has the better deal. The instructor demonstrates how to find a unit rate for the cupcakes at each...
Lesson Planet

Rates - Homework 18.3

For Students 5th - 7th Standards
As stated on the top of the page, this is ideal for homework when kids are learning to calculate unit rates. A brief demonstration of two different ways of solving rate problems is presented. Then learners practice with 16 problems. The...
Lesson Planet

Rates - Practice 18.3

For Students 5th - 6th Standards
Rates per unit of time, unit rates, and the distance and lengths of trips are solved in this 18-question assignment. Neatly presented, these questions provide your middle school mathematicians practice with unit rate skills.
Lesson Planet

Candy Fractions

For Teachers 6th Standards
While examining fractions and ratios, your leaners get to read about one of their favorite subjects: candy! There are four word problems on this worksheet. Learners consider situations in which "for every x caramels there are y...
Lesson Planet

They Cost Peanuts

For Teachers 6th - 8th Standards
Save pennies on your peanuts. Scholars first examine a picture of a supermarket display showing salted peanuts sold by the pound and by the bag. They apply the idea of unit rate to determine which is cheaper.
5:05
Lesson Planet

Create Unit Rate Using Tape Diagram

For Students 6th - 7th Standards
Look at ratios in a new way with this method of finding unit rates. The tape diagram draws out the two rates into a coordinating diagram so your learners can see how it makes one unit rate. Drawing allows them to find the obvious rate,...
Lesson Planet

Data Transfer

For Teachers 6th - 8th Standards
A question to ask your class is, How fast is your Internet? That depends on the data transfer rate (DTR), which is the unit rate used in this activity. Math students will calculate how long it takes to download a music file and a video...
Lesson Planet

Voting for Two, Variation 4

For Teachers 5th - 7th Standards
After elections, the total amount of votes is not specified but the ratio of votes is. Your learners' job is to determine the fraction of votes John received above half of all votes. The problem can be solved abstractly or by other...
Lesson Planet

Voting for Two, Variation 3

For Teachers 5th - 7th Standards
After calculating election votes, your learners must determine how many votes the winner, John, got above 50%. This multi-step problem encourages them to think in a deeper way about what the question is asking them to find. Use with...
Lesson Planet

Voting for Two, Variation 2

For Teachers 5th - 7th Standards
John won the election, but by how much more? Your learners will calculate how many votes each candidate received in order to determine the difference. Use with other lessons provided in the series to practice different variations of this...
Lesson Planet

Voting for Two, Variation 1

For Teachers 5th - 7th Standards
The votes are in and your mathematicians are going to calculate how many votes each candidate received. Three different solution choices are given, depending on which method is taught. Have your learners set up a table, compute parts, or...
Lesson Planet

Health Science: Back to Basics

For Teachers 6th - 12th Standards
This lesson focuses on unit conversion, proportions, ratios, exponents, and the metric system. Discuss measurement with your math class and demonstrate how to solve several health-science word problems. Give learners a chance to visit an...
Lesson Planet

Rates and Ratios

For Teachers 5th - 7th Standards
Rates, ratios, proportions, oh my! Use the distance equals rate times time (d=rt) formula to teach about rate, ratio, and proportion. How many miles were traveled in how much time? Set up the information in a proportion to get a unit...
Lesson Planet

Twinkies

For Students 4th - 8th Standards
Brian was devastated when Hostess® filed for bankruptcy, and he was also fearful that his favorite snack treat would be lost forever. The snack food was in danger of being lost, your class won't be lost when using Twinkies® as the...
Lesson Planet

Boorito!

For Students 4th - 8th Standards
Delicious Chipotle burritos are a big treat, especially when they are offered for only $2.00. This Halloween-themed learning experience isn't tricky, but learners will need to think critically about division with large numbers in order...
Lesson Planet

Sweetheart Candy

For Students 6th - 8th Standards
How much would one Sweetheart candy heart cost? Learners use a short reading passage about the popular Valentine's Day candy to answer a variety of questions. Teachers may want to modify the length of the instructional activity depending...
4:49
Lesson Planet

What are Rates and Unit Rates?

For Teachers 6th - 8th Standards
Rate is really a ratio of given quantities that you are comparing that have different units. A unit rate is a rate that has a denominator of one. The teacher gives a couple of examples for each term, rate and unit rate. The instructor is...
Lesson Planet

Manure Happens: Managing Nutrients in Livestock Manure

For Teachers 6th - 8th Standards
You might not think manure is fodder for practical math applications, but it is! Among other approaches in a diverse resource, your class explores the chemistry of manure via the scientific method (though supporting materials for this...
Lesson Planet

Ratio and Proportion: More Writing Ratio

For Students 6th - 8th Standards
Three ratio word problems make up this concise assignment. Mathematicians compare blondes to redheads, red and white shirts, and action-adventure and sports video games. The write ratios to answer the questions. Use this as a class warm...
Lesson Planet

Fit With Fiber

For Teachers 6th Standards
Sixth graders investigate the nutritional value of different types of cereal. They take a survey of students that ate breakfast and create a circle graph with the results. Students examine the nutritional information on the sides of the...
Lesson Planet

Circles in the Landscape: Irrigating Oklahoma Crops

For Teachers 6th - 8th Standards
How do you grow crops in a area with insufficient rainfall? Why you irrigate, of course. Class members investigate irrigation systems by designing a system of their own. After examining irrigation related concepts, vocabulary terms, and...