Refine Your Results

Content Curators

Grades

Subjects

Resource Types

Standards

Now... gain access to over 2 Million curated educational videos and 500,000 educator reviews to free & open educational resources

Get a 10 Day Free Trial

146 reviewed resources

1 In 1 Collection
EngageNY

Finding a Rate by Dividing Two Quantities

For Teachers 6th Standards
Develop the right station to solve rate word problems. The 18th lesson in a series of 29 starts by interpreting the aspects of rates with two different quantities. Pupils use the interpretation of rates to solve problems, and groups work...
1 In 1 Collection
EngageNY

Comparison Shopping—Unit Price and Related Measurement Conversions

For Students 6th Standards
Speed up your scholars' understanding of ratios. Class members compare ratios related with speeds presented in different representations. They then use the unit rates to make the comparisons. 
1 In 1 Collection
EngageNY

From Ratios to Rates

For Teachers 6th Standards
Rate ratios with unit rates and rate units. Pupils take ratios and determine their associated rates and unit rates. The scholars identify the different aspects of rates, the unit rate, and the rate unit. The lesson is the 16th in a...
Lesson Planet

Cinco de Mayo Shopping Spree

For Students 4th - 6th Standards
Add a festive flair to math instruction on Cinco de Mayo with a worksheet designed to reinforce division, finding unit prices, and solving word problems. 
Lesson Planet

Movin 'n Groovin

For Students K - 12th Standards
Examine the consequences of varying speed.  An engaging set of five problem sets challenges young mathematicians by targeting a different grade level from K-12. In the initial lesson, scholars make conclusions about the time it takes two...
Lesson Planet

First Rate

For Students K - 12th Standards
Explore distance and time factors to build an understanding of rates. A comprehensive set of problems target learners of all grade levels. The initial problem provides distance and time values and asks for the winner of a race. Another...
Lesson Planet

NFL Home Field Advantage?

For Students 5th - 8th Standards
Does the home team have the home field advantage in football? Class members look at a graph that displays wins at home and wins on the road for each NFL team from 2002–2012. Then they answer eight word problems that look at the...
1 In 1 Collection
Lesson Planet

Unit Rate Problem Solving

For Students 6th Standards
Eight word problems and a well organized answer sheet make up a practice page designed to reinforce unit rates. 
4:54
Lesson Planet

Unit Price

For Students 3rd - 7th Standards
Extend an understanding of ratios and proportions to include unit rates. The video lesson compares two prices of different sizes using two methods. The instructor first calculates a unit price for each product and compares the costs. The...
Lesson Planet

Truffles

For Teachers 6th Standards
Knowing how to scale a recipe is an important skill. Young mathematicians determine the amount of ingredients they need to make a certain number of truffles when given a recipe. They determine a relationship between ingredients given a...
Lesson Planet

Which is the Best Deal on Candy?

For Students 6th - 8th Standards
Buying enough candy for trick-or-treaters without spending a lot of money can be the ultimate Halloween trick. Middle schoolers solve two holiday-themed word problems to determine which brand of candy is the better deal, based on cost...
Lesson Planet

You Have the Power

For Teachers 5th - 8th Standards
Teach your class the value of recycling by determining how much they can save or reuse. Pairs make estimates on how many materials a family uses in a year. They convert that information into how much power or natural resources can be...
Lesson Planet

Ratio

For Students 4th - 7th Standards
Practice makes proficient! Here, scholars practice their ratio skills to convert measurements while cooking. Nine problems make up a nine-page document equipped with clear instructions and advice for successful completion while working...
Lesson Planet

Ratio

For Students 5th - 7th Standards
Reinforce math skills with an eight-page exercise comprised of 15 problems covering the concept of ratios. 
Lesson Planet

Vocabulary Representation (Grade 6)

For Students 6th Standards
Support math vocabulary instruction with a reference sheet designed to meet the needs of sixth grade mathematicians. Four pages consist of 20 terms, their definitions, and a picture representation. Terms include percent, least...
Lesson Planet

Security Camera

For Students 6th Standards
Only you can prevent shoplifting. Class members use a given floor plan to investigate the placement of a security camera. They must incorporate knowledge of area and percents to complete the task.
Lesson Planet

Greenhouse Management

For Teachers 8th - 10th Standards
Who knew running a greenhouse required so much math? Amaze future mathematicians and farmers with the amount of unit conversions, ratio and proportional reasoning, and geometric applications involved by having them complete the...
1 In 1 Collection
Lesson Planet

Unit 6 Math Vocabulary Cards (Grade 6)

For Students 6th Standards
Fifty-eight flashcards make up a set designed to reinforce math vocabulary. Within the set, you'll find bold-faced word cards as well as definition cards that offer a labeled example. Terms include base, percent, theoretical probability,...
Lesson Planet

Assessment For The California Mathematics Standards Grade 6

For Students 6th Standards
Test your scholars' knowledge of a multitude of concepts with an assessment aligned to the California math standards. Using the exam, class members show what they know about the four operations, positive and negative numbers, statistics...
Lesson Planet

Ratio, Scale, and Proportion

For Students 6th - 8th Standards
Converting units is an excellent example of how math relates to our everyday tasks. The resource prompts mathematicians to use baking, cooking, and other daily activities to discover how to make larger quantities of each ratio or recipe.
Lesson Planet

Light Up Your Life

For Teachers 7th - 9th Standards
How do lighting types affect energy efficiency? Explore different types of lighting and the energy they use. Pupils learn about types of lights and calculate the energy used during a typical school year. They discover that being energy...
Lesson Planet

Candy Machine

For Teachers 6th - 7th Standards
Using the concept of a candy vending machine, young mathematicians explore the sugar ratios found in different types of candy. Using the provided information, class members calculate and compare different ratios in order to find the...
Lesson Planet

Teacher Proportion

For Teachers 5th - 7th Standards
With one teacher and four student practice pages, this set of proportion worksheets has a lot to offer. Word problems, fill in the blanks, and short answers provide multiple ways to enhance your mathematicians' skills. 
Lesson Planet

Ratios and Proportional Relationships

For Teachers 5th - 7th Standards
This comprehensive unit on proportional thinking is an excellent resource for any middle-school math class, whether added wholesale to the curriculum or used to supplement existing material. Lead-in problems and activities culminate in a...