Refine Your Results

Content Curators

Grades

Subjects

Resource Types

Standards

2,874 reviewed resources for unit rate

EngageNY

EngageNY Grade 6 Math Module 1: Ratios and Unit Rates

For Teachers 6th Standards
Twenty-nine lessons make up a unit designed to boost sixth-graders' math skills. Working on ratios and unit rates, mathematicians go through a variety of centers to create, write, and model ratios. They convert between fractions,...
Lesson Planet

Climate Change in My Backyard: Grades 10-12, Unit 1

For Teachers 10th - 12th Standards
A four-lesson collection asks high schoolers to consider their role in climate change. They study the carbon cycle, the role of greenhouse gases, factors that effect the rates of photosynthesis and respiration, and the services...
22 Items in Collection
EngageNY

EngageNY Grade 7 Math Module 1: Ratios and Proportional Relationships

For Teachers 7th Standards
Young mathematicians build upon their skills of reasoning of ratios and rates, and learn to define proportional relationships and the constant of proportionality. The module concludes with students creating a scale drawing.
25 Items in Collection
Lesson Planet

EngageNY Grade 8 Math Module 7: Introduction to Irrational Numbers Using Geometry

For Teachers 8th Standards
Eighth-graders use knowledge of geometry to examine irrational numbers in a 25-part math module. Included are twenty-three lessons that offer direct instruction, guided and independent practice, as well as opportunities for collaborative...
33 Items in Collection
Lesson Planet

EngageNY Grade 8 Math Module 4: Linear Equations

For Teachers 8th Standards
A 31-lesson unit boosts eighth-graders' math skills, specifically linear equations. By way of direct instruction, guided practice, collaborative learning opportunities, and independent practice, mathematicians write and solve linear...
3 Items in Collection
Lesson Planet

"Grade 6, Claim 2 & 4: Problem Solving & Communication Reasoning Supports"

For Teachers 6th Standards
A three-resource collection of teacher and student-friendly slides provides sixth graders with models of items on the Smarter Balanced assessments. Claim 2 offers 13 questions that assess problem solving. Claim 3 problems illicit...
35 Items in Collection
Lesson Planet

Common Core Math: 8th Grade

For Teachers 8th Standards
Check out the Common Core with a collection that represents all the 8th grade math standards. Most resources engage multiple standards but the main one is listed on the notes section of each tab. 
10 Items in Collection
Lesson Planet

Grade 8, Claim 1: Concepts and Procedures Item Slide Shows

For Teachers 8th Standards
Ten resources make up a collection of student and teacher-friendly slides that prepare eighth graders for the Smarter Balance assessment. Learners review rational and irrational numbers, convert repeating decimals to fractions, as well...
2 Items in Collection
Lesson Planet

Solve Ratio Problems Using Tables and the Coordinate Plane (6.RP.A.3d)

For Teachers 5th - 8th Standards
The ratio is a great skill to teach young scholars because it can solve a variety of problems. See how ratios are solved through different methods in each of the following videos brought to you by LearnZillion. 
2 Items in Collection
Lesson Planet

Recognize and Represent Proportional Relationships (7.RP.A.2) (7.RP.A.2d)

For Teachers 6th - 9th Standards
Understand the idea of proportionality by looking at it through a graph. This series of LearnZillion videos introduces the idea of the graph and then figures out more information as the videos go on. The final video has learners answer...
4:25
Lesson Planet

Create Unit Rate Using Diagram

For Students 6th - 7th Standards
Miles per gallon is a common unit rate, but what about gallons per mile? The second unit rate is commonly overlooked, but this video practices finding both unit rates per problem. The example breaks down unit rate into a visual...
2:31
Lesson Planet

Finding Unit Rates

For Students 5th - 7th Standards
Watch this video to see how Sal solves a word problem where he must determine how many newspapers are delivered each hour. This is a great word problem involving unit rate, ratios, and division.
5:05
Lesson Planet

Create Unit Rate Using Tape Diagram

For Students 6th - 7th Standards
Look at ratios in a new way with this method of finding unit rates. The tape diagram draws out the two rates into a coordinating diagram so your learners can see how it makes one unit rate. Drawing allows them to find the obvious rate,...
4:26
Lesson Planet

How Do You Convert a Rate To A Unit Rate?

For Teachers 6th - 8th
What is unit rate? How is a ratio converted to unit rate? Really, it's just about getting the denominator of a ratio to be 1. When the denominator is 1, the ratio is a unit rate. Check out this video as the instructor illustrates a few...
5:16
Lesson Planet

How Do You Use Unit Rates to Compare Rates?

For Teachers 6th - 9th Standards
Cupcakes, cupcakes, cupcakes! Where shall we buy some cupcakes? There are two stores selling cupcakes and we would like to know which one has the better deal. The instructor demonstrates how to find a unit rate for the cupcakes at each...
EngageNY

Ratios and Unit Rates

For Teachers 6th Standards
This turn-key unit on ratios and unit rates walks through a 30-lesson unit on teaching proportional reasoning, with each lesson broken into detailed teaching notes and time allotments for all parts. An unbelievable resource when taken...
4:13
Lesson Planet

What are Rates and Unit Rates?

For Teachers 6th - 8th
Rate is really a ratio of given quantities that you are comparing that have different units. A unit rate is a rate that has a denominator of one. The teacher gives a couple of examples for each term, rate and unit rate.
4:49
Lesson Planet

What are Rates and Unit Rates?

For Teachers 6th - 8th Standards
Rate is really a ratio of given quantities that you are comparing that have different units. A unit rate is a rate that has a denominator of one. The teacher gives a couple of examples for each term, rate and unit rate. The instructor is...
4:40
Lesson Planet

How Do You Use Unit Rates to Compare Rates?

For Teachers 6th - 8th
Cupcakes, cupcakes, cupcakes! Where shall we buy some cupcakes? There are two stores selling cupcakes and we would like to know which one has the better deal. The instructor demonstrates how to find the unit rate for the cupcakes at each...
3:58
Lesson Planet

How Do You Solve a Word Problem Using Unit Rates?

For Teachers 6th - 8th
Here's a real-world word problem. It involves walking for a certain amount of time. There are some given values to use. So take the given values, set up the ratio and then convert that to a unit rate value. Now use this unit rate to get...
Lesson Planet

Working with Unit Rates

For Teachers 9th - 11th
The class solves word problems related to unit rates by identifying the quantity, the units used, and then writing an equation. They practice converting between units using multiplication and division at the right time.
1 In 1 Collection
EngageNY

From Ratios to Rates

For Teachers 6th Standards
Rate ratios with unit rates and rate units. Pupils take ratios and determine their associated rates and unit rates. The scholars identify the different aspects of rates, the unit rate, and the rate unit. The lesson is the 16th in a...
Lesson Planet

NFL Football Unit Rate as Slope Direct Variation

For Teachers 8th Standards
The last-second touchdown, an exciting Hail Mary—who wins the big game? NFL dreams are alive and well on football fields across the country. A fact-filled lesson provides data about the number of high school players that play in college...
Lesson Planet

Study Jams! Rate

For Students 4th - 6th Standards
Zoe is reading books over vacation and wants to know at her current rate, how many will she finish by the end. Building on prior knowledge of fractions and ratios, young mathematicians learn how equivalent rates are used to answer her...

Other popular searches